ایمپلنت دندان فوری چه مزیت هایی دارد؟

ایمپلنت دندان فوری یا یک روزه ، یکی از پیشرفت‌های شگرف دنیای دندان‌پزشکی است که امکان بازگرداندن لبخندی زیبا و کارآمد را در مدت زمانی بسیار کوتاه فراهم می‌کند. این تکنولوژی مدرن، به لطف استفاده از مواد بیومدیکال و تکنیک‌های پیشرفته، به افرادی که به دلایل مختلف دندان‌های خود را از دست داده‌اند، این امکان را می‌دهد که در عرض چند ساعت تا چند روز، دندان‌های جایگزین طبیعی و محکم داشته باشند. با ایمپلنت دندان فوری، دیگر نیازی به هفته‌ها یا ماه‌ها انتظار برای بازیابی کامل نیست و بیمار می‌تواند به سرعت به فعالیت‌های روزمره و اعتماد به نفس خود بازگردد. این روش نه تنها از نظر زیبایی شناختی بلکه از نظر عملکردی نیز بسیار مؤثر و پرطرفدار است.

 

ایمپلنت دندان فوری + ایران دنتال

 

ایمپلنت فوری چیست؟

برخلاف روش‌های ایمپلنت‌های سنتی، ایمپلنت فوری یا ایمپلنت یک روزه دندان در سریع‌ترین زمان ممکن، یعنی یک روز و بدون درد جایگزین دندان از دست رفته فرد می‌شود. در روش کاشت دندان فوری ، بهترین متخصص ایمپلنت در تهران بلافاصله پس از کشیدن دندان آسیب دیده و پوسیده فیکسچر ایمپلنت را در لثه قرار داده و روکش موقت را روی آن قرار می دهد.

چه کسانی مجاز به انجام ایمپلنت دندان یک روزه هستند؟

پزشک شما با توجه به شرایط دهان و دندان هر بیمار، با انجام معاینه و چندین آزمایش تعیین می کند که آیا بیمار کاندید مناسبی برای ایمپلنت دندان فوری است یا خیر. اما در این قسمت برخی از نکات مهم برای انجام ایمپلنت فوری دندان را با هم مرور می کنیم. اگر در شرایط زیر هستید ، کاندیدای مناسبی برای این رویکرد به حساب می آیید :

  • چندین دندان را از دست داده اید که نیاز به درمان سریع برای جایگزینی دارند
  • تراکم استخوان شما برای انجام عمل ایمپلنت کافی است، در غیر این صورت ابتدا باید پیوند استخوان یا لیفت سینوس را انجام دهید.
  • از بیماری های لثه رنج نمی برید و لثه های سالمی دارید.
  • بهداشت دهان و دندان را به طور کامل رعایت می کنید.
  • سیستم ایمنی بدن شما سالم و قوی است.

دندان قروچه باعث می شود که روش ایمپلنت دندان یک روزه برای شما مناسب نباشد. زیرا در درازمدت دچار مشکل خواهید شد.

ایمپلنت فوری دندان چقدر طول می کشد؟

در اکثر مواقع ایمپلنت دندان فوری در یک روز و طی یک جلسه انجام می شود. به همین دلیل به آن ایمپلنت یک روزه می گویند. پس اگر فردی هستید که می خواهید دندان های خود را در کوتاه ترین زمان کاشت کنید ، این نوع درمان برای شما مناسب است.

مزیت ایمپلنت فوری چیست؟

این رویکرد ، مزایای بسیار زیادی دارد که در این قسمت برخی از آن ها ذکر شده اند.

  • کاشت فوری دندان های جلو

یکی از مزایای مهم ایمپلنت یک روزه ، استفاده از آن در دندان هایی است که در معرض دید دیگران قرار دارند. زیرا زیبایی برای این دندان ها اهمیت بیشتری دارد.

البته بسته به شرایط بیمار زمانی از این نوع ایمپلنت استفاده می شود که چندین دندان را درمان می کنیم ، در غیر این صورت این روش برای یک دندان توصیه نمی شود که البته باز هم بستگی به شرایط فرد دارد.

  • زمان کوتاه درمان

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، بیشتر درمان در یک جلسه انجام می شود. با توجه به سرعت درمان ایمپلنت فوری دندان در مقایسه با ایمپلنت های سنتی، بیماران سریع تر به نتیجه می رسند؛ زیرا ایمپلنت های سنتی به 3 تا 6 ماه زمان نیاز دارند.

  • جراحی کمتر در طول درمان

زیرا پایه ایمپلنت، اباتمنت و روکش موقت دندان همه در یک روز در دهان بیمار قرار می گیرد. پس از گذشت چند هفته و برای قرار دادن روکش اصلی، دیگر نیازی به شکافتن مجدد لثه بیمار برای قرار دادن اباتمنت و پروتز دائمی نیست.

معایب ایمپلنت فوری

علاوه بر تمام مزایای بسیاری که برای ایمپلنت های دندانی یک روزه بیان شد، معایبی نیز وجود دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

  • کوچکترین اشتباه و احتمال شکست درمان

از آنجایی که ایمپلنت فوری یک روش درمانی جدید است، نیاز به تخصص و تجربه فراوان دندانپزشک دارد. قرار دادن روکش موقت دندان نیاز به دانش و مهارت بالایی دارد. زیرا اگر روکش دندان مصنوعی با دقت نصب نشود باعث حرکت فیکسچر داخل لثه می شود و از این رو درمان با شکست مواجه خواهد شد.

  • درمان برای همه بیماران ممکن نیست

درمان ایمپلنت یک روزه برای همه بیماران امکان پذیر نیست. بیمارانی که دندان قروچه انجام می دهند ، استخوان فک محکمی ندارند و غیره داوطلب مناسبی برای این روند نیستند.

عوارض کاشت دندان فوری

ایمپلنت های دندانی یک روزه ، مانند سایر درمان ها می توانند با خطراتی همراه باشند. عوارضی مانند: احتمال جوش نخوردن پیچ فیکسچر به استخوان فک، عفونت بافت لثه و شکستن روکش ایمپلنت در صورت وارد شدن نیروی زیادی به آن و حرکت اباتمنت ایمپلنت در لثه ممکن است رخ دهد.

اما تمامی این خطرات و عوارض احتمالی را می توان با مراجعه به یک متخصص مجرب و حرفه ای و رعایت تمامی توصیه های وی کاهش داد و یا به طور کامل از بین برد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها