مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

از آنجایی که لثه دارای بافت بسیار حساس و ظریفی است ، برای اینکه نتایج حاصل از ایمپلنت دندان رضایت بخش باشد و سلامت دهان و دندان شما به خطر نیافتد به رعایت یک سری بایدها و نبایدها نیاز است. این اقدامات که با عنوان مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان شناخته می شوند ، دارای زمان بندی و حساسیت های خاصی است که در این مقاله به طور مفصل از آن ها صحبت کرده ایم. اگر شما هم در دسته افرادی قرار دارید که نگران این موضوع هستید و آگاهی کافی از این مراقبت ها ندارید ، مقاله زیر از کلینیک ایران دنتال ، بهترین مرکز ایمپلنت دندان در تهران ، برای شما مفید خواهد بود.

 

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان - کلینیک ایران دنتال

 

اهمیت مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

برای اینکه به خوبی متوجه شویم که چرا به رعایت این بایدها و نبایدها نیاز داریم می بایست از میزان تغییرات آن آگاهی پیدا کنیم. وقتی بنا به هر دلیلی دندان یا تعدادی از دندان هایمان را از دست می دهیم ، کیفیت زندگی ما تحت تاثیر قرار می گیرد. برای جبران این مشکل پزشکان ایمپلنت دندان را پیشنهاد می دهند ، که می تواند مسئولیت دندان طبیعی از دست رفته را بر دوش بکشد.

در این پروسه متخصص با استفاده از یک بدنه و یک اباتمنت و در نهایت اعمال تاج ، سیستمی را فراهم می اورد که جانشین مناسبی برای دندان های شما تلقی می شود. ایمپلنت ، با جراحی در استخوان فک قرار داده شده و نقش ریشه دندان را بازی می کند. پس از گذشت مدت مشخص با استفاده از اباتمنت ، ریشه به دندان مصنوعی متصل می گردد ؛ از این رو برای ماندگاری و حفظ نتایج همانند دندان های طبیعی نیاز به نگهداری و مراقبت دارد.

بسیاری از مراجعه کنندگان کاشت دندان با ایمپلنت ، از این موضوع که فرایند پیش رو آن ها تا این اندازه راحت است متعجب می شوند. بعد از اتمام پروسه پزشک شما را به انجام مراقبت های بعد از ایمپلنت زیر توصیه می کند.

زمان بندی مراقبتی بعد از ایمپلت دندان

در دو الی سه روز اول شاهد تورم و کبودی نواحی در ناحیه انجام جراحی هستید. این مسئله نگرانی خاصی به همراه ندارد و بعد از گذشت 72 ساعت ، شاهد بهبودی آن خواهد بود. برای کنترل این عارضه توصیه می شود که در هر ساعت به مدت 10 دقیقه ، بر روی نواحی تحت تاثیر کمپرس قرار دهید. متخصص در بهترین کلینیک ایمپلنت دندان در تهران ، برای شما دهانشویه تجویز خواهد کرد ، طبق دستور ایشان لازم است 3 الی 4 مرتبه ، دهان خود را با آن شستشو دهید. در این مدت مصرف دقیق آنتی بیوتیک ها را در راس امور قرار دهید.

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان پس از سه روز طبق نظر اکثر متخصصین ، بعد از گذشت این مدت زمان بخش زیادی از تورم موجود از بین خواهد رفت. در ادامه اگر بخیه ای برای شما اعمال شده باشد ، پزشک بعد از گذشت ده روز آن را می کشد. همانطور که در ابتدا نیز به این موضوع اشاره کردیم ، قرار گرفتن تاج دندان مدتی بعد انجام می شود. این فاصله به دلیل اینکه استخوان فک با پایه جوش بخورد ، مورد نیاز است. بیاد داشته باشد رعایت نکات یاد شده در این برهه بسیار اهمیت دارد.

 

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان - ایران دنتال

 

معرفی پیامدها و ارائه راهکار بعد از ایمپلنت دندان

  • خونریزی

بعد از اتمام پروسه احتمال بروز خونریزی خفیف وجود دارد. متخصص با قرار دادن گاز استریل یا پد از شما می خواهد که با اعمال فشار مستقیم ولی جزئی بر روی ناحیه مورد نظر به مدت یک ساعت از بروز خونریزی جلوگیری کنید. بعد از گذشت این مدت زمان لازم است که گاز استریل از دهان شما خارج شود. در صورتی که خونریزی متوقف نشده باشد همین پروسه به مدت سی دقیقه با گاز استریل دیگر تکرار خواهد شد. در نهایت اگر خونریزی قطع نشد ، به عنوان مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان ، چای کیسه ای مرطوب شده را به مدت 30 دقیقه گاز بگیرید.اسید تانیک موجود در برگ های چای موجب تسهیل لخته شدن خون می شود.جالب است بدانید که پس از کاشت ایمپلنت ، احتمال خونریزی بسیار کمتری در مقایسه با کشیدن دندان وجود دارد ، زیرا ایمپلنت در شکاف قرار می گیرد و هیچ حفره ای برای بهبود باقی نمی گذارد.

  • دوران نقاهت

طبق توصیه های ارائه شده در بهترین مرکز تخصصی خدمات دندان در تهران ، به عنوان بخشی از مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان ، از شستشوی دهان خود بعد از اتمام پروسه خودداری کنید و به هیچ عنوان با زبان و انگشت محل جراحی را لمس نکنید. این کار باعث از بین رفتن لخته خون در محل کاشت و خونریزی مجدد خواهد شد. علاوه بر این موضوع ، تف کردن ، مکیدن و هر عملی که شدید باشد ، به خونریزی دامن می زند. از بین رفتن این لخته های خون علاوه بر بروز خونریزی باعث کند شدن روند بهبودی نیز خواهد شد.

  • استراحت

این فرایند نیاز به استراحت طولانی مدت ندارد تنها بهتر است که فعالیت های خود را بعد از آن محدود کنید. انجام کارهای سنگین تنها منجر به خونریزی خواهد شد در این باره بهتر است نظر پزشک را جویا شوید.

  • صورت متورم

از آنجایی که طی این پروسه ممکن است دندان و ریشه های طبیعی آن خارج و پایه در محل مورد نظر جایگذاری شود ، احتمال بروز تورم وجود دارد. این التهاب و ورم بعد از گذشت یک روز به نقطه پیک خود می رسد که ممکن است تا سه روز ادامه داشته باشد. همانطور که در زمان بندی مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان به این موضوع اشاره کردیم ، استفاده از پک های یخ که در یک حوله پیچیده شده است موثر واقع می شود. آن ها را در محل ورم قرار دهید.

  • داروها

داشتن درد بعد از جایگذاری پایه بسیار نرمال است. برای رفع این مشکل متخصص ایمپلنت به شما توصیه می کند که اولین دوز مسکن خود را قبل از از بین رفتن آثار داروی بی حسی مصرف کنید. زمان بندی خورن قرص مسکن تقریبا تا دو الی سه روز بعد از جراحی ادامه دارد. درست زمانی که شما هیچ دردی را احساس نخواهید کرد. این نکته مهم را در گوشه ذهن نگه دارید که این عارضه می بایست با گذشت زمان از بین رود ، اگر پس از چند روز این علائم بهبود نیافت می بایست فورا با پزشک خود ارتباط برقرار کنید.

  • خوردن و اشامیدن

توصیه می شود که در روز جراحی از خوردن غذاهای تند و داغ و نوشیدنی های الکلی ، اجتناب کنید. تا زمانی که آثار داروی بی حسی به طور کامل رفع نشده است ، از خوردن و آشامیدن بپرهیزید. با این حال که تا چند روز اول بعد از جراحی برای خوردن با مشکل مواجه خواهید شد ، سعی کنید غذاهای مقوی بخورید. سوپ و خوراکی های نرم از گزینه های هستند که در مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان جای دارند. مواد غذایی مانند ذرت بو داده ، دانه ها و میوه ها که احتمال باقی ماندن آن ها در بین دندان های وجود دارد ، ریسک عفونت را افزایش می دهند. به طور میانگین بیماران پس از گذشت هفت تا ده روز به روتین عادی زندگی خود باز می گردند.

 

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان - ایران دنتال

 

آیا ورزش کردن بعد از ایمپلنت دندان مانعی دارد ؟

از جمله سوالاتی که برای برخی افراد در این پروسه درمانی پیش می‌ آید ، آغاز فعالیت‌ های ورزشی بعد از ایمپلنت دندان می‌ باشد ، در واقع این سوال از جمله دغدغه افرادی بوده که ورزش را به صورت حرفه‌ ای دنبال می‌ کنند. در واقع باید بدانید که انجام ورزش بعد از این پروسه به هیچ عنوان توصیه نمی‌ شود. برای مثال شما نباید در بازه زمانی طولانی در یک ماه اول اجسام سنگین را جا به جا کنید و سر خود را در بازه زمانی طولانی به سمت پایین خم کنید.

نکته : لازم به ذکر است که انجام ورزش‌ های سبک نیز در یک هفته ابتدایی در مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان نیز ممنوع می‌ باشد. باید توجه داشته باشید که بهترین کار در مراقبت‌های بعد از ایمپلنت دندان استراحت کافی است. بهتر است بدانید که حتی پیاده روی در این بازه هرگز انتخاب درست نمی‌ باشد ، اما می‌ توانید از قدم‌ هایی آهسته شروع کنید و مسافت کوتاهی را طی نمایید.  همچنین در مواقع پیاده روی وسیله سنگینی را با خود حمل نکنید و هر زمان که احساس افزایش ضربان قلب را داشتید ، پیاده روی خود را متوقف کنید.

پس از ایمپلنت دندان تا چند روز باید از آنتی‌بیوتیک استفاده شود ؟

در روز ابتدایی و درمان اگر مسکنی را با خود به همراه دارید ، در مطب از آن استفاده کنید و با گذشت سه الی چهار ساعت بعد از خواب نیز از آن استفاده نمایید. افراد در این مواقع باید تا دو روز از مسکن‌ های تجویز شده به طور مرتب استفاده کنند. تمامی آنتی‌ بیوتیک‌ های تجویز شده را استفاده نمایید ، زیرا از مهم‌ ترین موارد طی این پروسه درمانی و مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان می‌ باشند. در صورتی که آنتی‌ بیوتیک‌ ها و مسکن‌ های مورد استفاده در این مواقع تأثیری بر درد شما نداشت ، لازم است تا جهت کنترل آن به پزشک خود مراجعه نمایید.

مراقبت های بهداشتی بعد از ایمپلنت دندان

در مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان برای کوتاه کردن دوره نقاهت ، بهداشت خوب دهان مورد نیاز است. پزشک ممکن است برای شما دهانشویه کلرهگزیدین تجویز کند. پیشنهاد می شود روز بعد از جراحی ، با آب نمک گرم دهان خود را شستشو دهید. انجام دادن مراقبت چهار تا پنج بار در روز مخصوصا بعد از غذا ، تاثیر بسزایی در روند بهبودی شما خواهد گذاشت. بیاد داشته باشید که دهانشویه را به ارامی در دهان خود بچرخانید زیرا چرخش شدید آن بروز خونریزی را محتمل می سازد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها