اقدامات قبل از ایمپلنت دندان

وقتی افراد به انجام اقداماتی اعم از ایمپلنت دندان روی می آورند می خواهد بدانند که ایا نیاز است چهارچوب هایی را قبل از آن رعایت کنند یا خیر؟ از آنجایی که دندان ها به عنوان یکی از اجزا تاثیر گذار بر زیبایی افراد تلقی می شوند ؛ بنابراین اقدامات قبل از ایمپلنت دندان یکی از پرتکرارترین سوالاتی است که در ذهن مراجعین وجود دارد. بسیار طبیعی است اگر شما هم همانند سایرین در این زمینه نگرانی هایی داشته باشید و بخواهید به کسب اطلاعات لازم بپردازید ، در این مقاله به طور کامل به بایدها و نبایدهایی اشاره می کنیم که توجه به آن ها ضامن سلامتی دندان های شما است  ، توصیه ما به شما این است که با ایران دنتال ، همراه باشید.

 

اقدامات قبل از ایمپلنت دندان - ایران دنتال

 

معرفی کوتاه ایمپلنت دندان و لزوم رعایت اقدامات قبل

کاشت دندان یک تکنیک بسیار مفید برای پر کردن جای خالی دندان های از دست رفته می باشد. در سال های اخیر که بحث سلامت دندان ها در بین افراد رایج شده است نیاز به انجام این پروسه را بیشتر حس می کنیم زیرا دیده شده است که افراد بزرگسال بعد از مواجه با مواردی اعم از پوسیدگی ، تنها جراحی دندان انجام داده اند؛ به عبارت بهتر تنها راه پیش روی آن ها کشیدن دندان ها بوده است. حال برای جبران جای خالی این عضو ارزشمند ، ایمپلنت یکی از بهترین راه ها می باشد. عملکرد این پروسه دقیقا مشابه با دندان های طبیعی است به همین علت است که اقدامات قبل از ایمپلنت دندان از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ زیرا شما می خواهید فرایندی را تجربه کنید که تا ابد شاهد اثرات آن باشید. توصیه ما به شما این است که به دستورالعمل های ارائه شده توجه کافی داشته باشید و در صورت فراموشی موارد ارائه شده ، به تحقیق و جستجو بپردازید.

نکات عمومی و اقدامات قبل از ایمپلنت دندان

برای اینکه با آمادگی کامل به استقبال این فرایند بروید موارد زیر را رعایت کنید:

  • بهترین متخصص را انتخاب کنید

از جمله مسائلی که قبل از تمام پروسه های درمانی-زیبایی اهمیت دارد ، اطمینان از تبحر پزشک و بهترین بودن کلینیک ایمپلنت دندان منتخب می باشد. برای حصول اطمینان واعتماد از می توانید از طریق اینترنت و پرسش از اطرافیان به تخصص ایشان تکیه کنید و رسالت خود را در اقدامات قبل از کاشت ایمپلنت به ثمر برسانید.

  • از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی پرهیز کنید

استعمال تنباکو و محصولات وابسته و نوشیدن الکل تاثیر مستقیم بر کیفیت خون افراد می گذارد که به تبع بر بهبودی بیمار اثرات منفی خواهد گذاشت. این موضوع مهم را در گوشه ذهن نگه دارید که می بایست از این اقدام به مدت دو هفته قبل از کاشت دندان رویگردان باشید و به عنوان مراقبت های بعد از ایمپلنت نیز ، تا مدتی این موضوع را رعایت کنید. تنباکو به خودی خود احتمال بروز بیماری لثه و عفونت در آن را افزایش می دهد بنابراین ناحیه تحت جراحی را نیز می تواند مستعد عفونت سازد.

  • اطلاعات کافی در رابطه با سوابق بیماری را در اختیار پزشک قرار دهید

از آنجایی که مصرف داروها چه به صورت خودسرانه چه به صورت تجویزی بر روند پروسه موثر است ، به عنوان بخشی از اقدامات قبل از ایمپلنت دندان لازم است تحت نظر پزشک به مصرف آن ها ادامه دهید. به طور کلی آسپرین ، ویتامین E ، برخی از مکمل های دارویی و گیاهی درگروه ممنوعیات قرار دارند.

  • بهداشت دهانی را رعایت کنید

مسواک زدن و استفاده از نخ دندان مواردی است که دندان پزشکان آن را توصیه می کنند. این موضوع در مراقبت های قبل از کاشت دندان از اهمیت بیشتری برخوردار است. از آنجایی که جراح با ایجاد برش ، ایمپلنت را در داخل استخوان فک جای می دهد ، عدم توجه به بهداشت دهان ، محل برش ها را عفونی خواهد ساخت.

  • داروهای تجویزی را به موقع استفاده کنید

برخی موارد پزشک برای اطمینان از اینکه زیباجو عفونت خاصی ندارد ، آنتی بیوتیک تجویز می کند. در مصرف صحیح و به موقع آن ها به عنوان بخش مهمی از اقدامات قبل از ایمپلنت دندان ، کوشا باشید.

یک روز قبل از ایمپلنت دندان و اقدامات مرتبط

تنها در کلینیک حضور پیدا نکنید ؛ این اقدام در زمره جراحی قرار دارد بنابراین برگشت به منزل بدون حضور یک همراه برای شما چالش برانگیز خواهد بود. بیاد داشته باشید که این هماهنگی ها در اقدامات قبل از جراحی ، جای دارد.

ممنوعیت مصرف خوراکی ؛ خوردن و آشامیدن قبل از پروسه بلامانع است مگر اینکه پزشک بخواهد از بیهوشی عمومی برای کاشت استفاده کند ، سعی کنید وعده غذایی سبک میل کنید.

روز ایمپلنت دندان

طبق روال عادی دندان های خود را شستشو دهید. برخی افراد فکر می کنند که استفاده از دهانشویه های خاص در اقدامات قبل از ایمپلنت دندان الزامی است. این باور درست نیست زیرا نوع قوی آن ها التهاب لثه را به همراه خواهد داشت.لباس راحت بپوشید. بسته به پیچیدگی پروسه ساعات مختلفی به انجام آن اختصاص داده می شود؛ با پوشیدن لباس راحت ، تحمل این مدت زمان برای شما آسان تر خواهد بود.

اهمیت خواب و استراحت در اقدامات قبل از ایمپلنت دندان

از قبل تدارکات کافی جهت خواب و استراحت را فراهم آورید. این اقدامات قبل از کاشت ایمپلنت می تواند از گرفتن مرخصی تا تهیه موادغذایی و دارویی باشد ، که بسته به پیچیدگی فرایند ، برای هر فرد متفاوت است. بعد از اتمام پروسیجر شما درد و تورم را تجربه خواهید کرد که تنها با رعایت دستورالعمل های قبل و بعد ، تسکین می یابد. شب قبل از جراحی خواب کافی داشته باشید تا بخش عظیمی از استرس و نگرانی های شما از بین رود. استرس داشتن با افزایش ضربان قلب همراه است که بر فرایند موثر واقع می شود.

 

اقدامات قبل از ایمپلنت دندان- کلینیک ایران دنتال

 

اقدامات پزشک قبل از ایمپلنت

معاینه کامل دهان و دندان

پزشک با ارزیابی دقیق وضعیت دندان های شما ، تعیین می کند که این پروسه برایتان خطرناک نیست. این مرحله تنها با معاینات بالینی انجام نمی شود بلکه ، پزشک به بررسی دقیق عکس های رادیولوژی نیز می پردازد.

یکی از مهم ترین اقدامات قبل از ایمپلنت دندان که پزشک اهمیت ویژه ای به آن می دهد ، تجویز آتی بیوتیک برای جبران سیستم ایمنی ضعیف مراجعه کننده می باشد. پزشک همچنین درباره داروهای مصرفی و حساسیت ها نیز سوالاتی می پرسد تا با توجه به آن ها نوع پروسه را تعیین کند.

برخی افراد به یک مرحله آماده سازی فک نیاز دارند ، پزشک با استفاده از گرافت های استخوانی این آماده سازی را به عنوان اقدامات قبل از کاشت ایمپلنت انجام می دهد. در صورتی که فرد بیماری خاصی نداشته باشد ، احتمال اینکه در یک جراحی کاشت و جایگذاری روکش نیز انجام شود وجود دارد.

آماده سازی فک

اگر بنا به هریک از دلایل زیر ، ساختار فک برای اعمال ایمپلنت مناسب نباشد ؛ پزشک در اقدامات قبل از ایمپلنت دندان به تقویت آن می پردازد. از جمله این موارد عبارتند از :

  1. فرد فک نرم و سست داشته باشد.
  2. وقتی استخوان فک خیلی به سمت بیرون متمایل باشد که نیاز است طی جراحی فک به اصلاح آن پرداخت.

آزمایشات قبل از کاشت ایمپلنت

  • آزمایش خون

زمانی که مراجعه کننده به بیماری هایی اعم از دیابت و یا فشار خون مبتلا باشد ، ارائه جواب چنین آزمایشی اهمیت ویژه ای خواهد داشت. آزمایش خون به عنوان یکی از اقدامات قبل از ایمپلنت دندان با بررسی دقیق نشان می دهد که خون شما عاری از هرگونه عفونت می باشد.

  • تهیه تصاویر رادیوگرافی

تراکم استخوان و ضخامت آن از فاکتورهای تعین کننده در این پروسه می باشند. اگر به تشخیص متخصص ، استخوان شما توانایی کافی برای نگهداری از ایمپلنت را نداشته باشد ، یا با گرافت استخوان و PRP به تقویت بستر موجود می پردازد و یا راه های جایگزین را به شما پیشنهاد می دهد.

  • سی تی اسکن

از جمله اقدامات قبل از کاشت ایمپلنت ، که پزشک انجام آن را برای شما مناسب می بیند ، سی تی اسکن می باشد. نتایج این آزمایش ، اطلاعات درستی را از ارتفاع استخوان برای ایشان به ارمغان می آورد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها