کامپوزیت دندان

تاکنون راه های متعددی برای زیبایی و جبران نقوص در دندان های معرفی شده است که هر کدام از جنبه خاصی به این موضوع نگاه می کند. کامپوزیت دندان که زیر مجموعه ای از ونیرها هستند ، یکی از همین روش هایی است که با فرایند منحصر به فردی که دارد ، نیاز بسیاری از مراجعین را پاسخ گفته است. آگاهی از تفاوت هر کدام از متدهای ارائه شده ، مستلزم مطالعه و مشورت می باشد. اگر شما فکر می کنید که کامپوزیت دندان در تهران ، برای شما مفید خواهد بود ، ایران دنتال ، تخصصی ترین مرکز دندان ، در مقاله زیر بیش از پیش شما را با این موضوع آشنا می کند.

 

کامپوزیت دندان - ایران دنتال

 

کامپوزیت دندان چیست ؟

همه افراد تمایل دارند که حین لبخند زدن ، جذاب تر به نظر برسند ، لازمه رسیدن به چنین آرزویی ، داشتن دندان های منظم و تمیز است. از گذشته تاکنون مواد مورد استفاده برای پرکردن دندان ها ، رنگ متفاوت با بستر داشته است. استفاده از این تکنیک برای دندان های تحتانی که در دید نیستند ، هیچ مشکلی ندارد اما برای دندان هایی که حین لبخند زدن نمایان می شوند ، تنها استفاده از ونیر پرسلانی یا کامپوزیت دندان که هم رنگ بستر است ، کاربرد دارد. اعمال ونیر یکی از فیلد های تخصصی در حوزه دندان پزشکی که علاوه بر زیبایی ، ترمیم دندان ، تغییر سایز ، فرم و رنگ آن ها را نیز به ارمغان می اورد. ماده تشکیل دهنده ونیرها عموما از جنس رزین و رنگ دندان است که کامپوزیت نامیده و با استفاده از اشعه مخصوص در جایگاه اصلی خود ، سفت می شوند. با این حال ، تحقیق در رابطه با متریال مورد استفاده ادامه دارد و محققین به استفاده تنها از یک ماده بسنده نمی کنند . در ادامه به تفصیل به شرح این موضوع خواهیم پرداخت.

مزایای استفاده از کامپوزیت دندان

از آنجایی دندان ها همانند سایر بافت های بدن ، قابلیت خود ترمیمی ندارند و با از بین رفتن آن ها ، انجام اقداماتی مانند استفاده از روکش های زیبایی مورد نیاز است ، حفظ سلامتی آن ها بسیار اهمیت دارد. ظهور این متد قطعا پاسخگوی بسیاری از نیازها بوده است ، از جمله مزایایی که این متد دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پر کردن حفره های دندان که بر اثر پوسیدگی ایجاد شده اند.
 • ترمیم دندان های آسیب دیده یا شکسته به فرم بسیار طبیعی
 • اصلاح لبخند و ایجاد نظم در دندان ها
 • ایجاد استحکام در دندان ها از طریق تقویت بستر زیرین
 • افزایش عمر دندان ها

کاندیدای مناسب کامپوزیت دندان

 1. افرادی که از وضعیت دندان های خود به علت شکستگی یا رنگ زرد راضی نیستند.
 2. زیباجویانی که دندان های آن ها به اندازه کافی دارای استحکام می باشد.
 3. اشخاصی که بیماری دهان و دندان ندارند.

اعمال ونیر رزینی یا کامپوزیت دندان در تهران ، برای مراجعینی توصیه می شود که می خواهند این پوشش روی بخشی از دندان های آن ها اعمال شود. اگر دندان آسیب دیدگی بیشتری داشته باشد ، این روش به هیچ عنوان مناسب نیست. بهترین متخصص ، استفاده از روکش های پوشش دهنده پشت و روی دندان های شما را توصیه می کند. برای مثال در برخی موارد ، دندان های شما از لحاظ ظاهری دارای فرم غیر طبیعی می باشد ، در این صورت بسته به نظر شما پزشک ممکن است به اصلاح شکل ، در کنار تغییر رنگ آن بپردازد.

انواع ونیرها

از آنجایی که هر فرد با مشکل منحصر به فرد به پزشک مراجعه می کند ، راه های متعددی برای جبران مشکلات مختلف بیان شده است. از جمله این روش های مورد استفاده کامپوزیت دندان یا ونیر رزینی می باشد که از انواع آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • کامپوزیت مستقیم دندان

این دسته از کامپوزیت متشکل از مواد رزینی و رنگ دندان می باشند که به طور مستقیم بر روی دندان ها شما اعمال می شوند زمان آمادگی تا اعمال این نوع مواد کامپوزیت ، خیلی طولانی نیست و در مجموع پروسه کم تهاجم تلقی می شود.

 • کامپوزیت دندان غیر مستقیم

شاید برای شما فهمیدن این موضوع که تفاوت اصلی بین روش مستقیم و غیر مستقیم در نحوه اعمال کامپوزیت می باشد ، راحت باشد. اما باید بدانید که در این دو تکنیک ، مواد مورد استفاده یکسان است. تمام مراحل آماده سازی دندان شما همانند روش غیر مستقیم می باشد ، اما در تکنیک غیر مستقیم ، کامپوزیت در محیطی خارج از دهان شما یعنی لابراتور ساخته می شود. تا امادگی نهایی کامپوزیت ، شما از نوع موقتی آن استفاده خواهید کرد در ادامه پس از گذشت مدت زمان مشخص ، با مراجعه به مطب کامپوزیت موقت از دهان شما خارج و نوع دائمی آن تعبیه می شود.
تفاوتی که دو روش فوق با هم دارند در این موضوع است که استحکام در برابر سایش و هزینه تکنیک غیر مستقیم ، از نوع مستقیم آن بیشتر است.

 • ونیرهای پرسلانی

نوع سوم ونیرها آن هایی هستند که ترکیبات سازنده آن ها به طور کلی عوض می شوند. همانطور که از نام آن ها پیدا است ، پرسلان ها مواد تشکیل دهنده این نوع روکش های زیبایی می باشد. در این روش ، بهترین متخصص کامپوزیت دندان در تهران ، در ابتدا قالبی از دندان های شما تهیه می کند و در ادامه طی یک پروسه مشخص ، در ازمایشگاه ونیرهایی از جنس پرسلان برای دندان های شما آماده می کند. در جلسه اول که هنوز روکش دندان های شما آماده نیستند ، همانند روش غیر مستقیم ، کامپوزیت موقتا از یک روکش استفاده می کند. به محض قالبگیری و آماده شدن نوع پرسلانی ، پزشک با یک مهارت خاص ان ها را بر دندان های شما اعمال می کند.

 

کامپوزیت دندان - ایران دنتال

 

کامپوزیت دندان مستقیم یا ونیرهای پرسلانی ؟

هر کدام از متدهای فوق دارای مزایا و معایبی هستند که تعیین کننده ارزش آن ها ، شما می باشید. در ادامه لیستی برای شما تهیه کرده ایم که می تواند شما در در انتخاب نوع مناسب آن ، یاری دهد:

کامپوزیت رزینی (تکنیک مستقیم یا غیر مستقیم)

مزایا :

 • قیمت ارزان
 • پروسه اعمال کوتاه
 • می تواند به خوبی تمامی عیوب اعم از دفورمیته شدن ، تغییر رنگ و غیره را جبران کند.

معایب :

 • مواد سازنده این کامپوزیت دندان نسبت به پرسلان ها از استحکام کمتری برخوردار است.
 • نیاز به تعویض و ترمیم بیشتری در مقایسه با نوع پرسلانی دارد.

ونیر پرسلانی

مزایا :

 1. ماندگاری بالاتر به علت ترکیبات سازنده مستحکم
 2. برای هر شخص مطابق به آناتومی خاص وی منحصرا تهیه می شود
 3. ایجاد ظاهری طبیعی
 4. پوشش بیشتر

معایب :

 1. گران قیمت تر از نوع رزینی می باشد
 2. فرایند اعمال آن طولانی تر است
 3. روکش های پرسلانی ممکن است از روی دندان های شما بیافتند و یا نیاز به چسباندن مجدد داشته باشند.

مهمترین اقدامات قبل از کامپوزیت کردن دندان

این پروسه یک فرآیند زیبایی است که با استفاده از مواد رزینی (کامپوزیت) ، به منظور اصلاح رنگ ، شکل و اندازه دندان ‌ها انجام می ‌شود. برای آماده‌ سازی قبل از این فرآیند ، اقداماتی که بیماران انجام می ‌دهند ، می ‌توانند به نتایج بهتر کمک کنند. در زیر ، مهمترین اقدامات قبل از کامپوزیت دندان را بررسی می ‌کنیم :

 • مشاوره با دندان ‌پزشک : قبل از هر کاری ، مهم است که با دندان ‌پزشک خود مشاوره داشته باشید. دندان ‌پزشک شما می ‌تواند وضعیت دندان ‌ها و نیازهای شما را ارزیابی کرده و راهنمایی لازم را برای انجام کامپوزیت دندان ارائه دهد.
 • تمیزی دهان : حفظ دهانی تمیز و بهداشتی از اقدامات مهم است. شستشوی دهان و استفاده از نخ دندان به عنوان قدم‌ های پایه‌ ای می ‌توانند از برطرف شدن مواد زائد و باکتری ‌ها کمک کنند.
 • پاکسازی دندان ‌ها : قبل از اعمال کامپوزیت ، دندان‌پزشک ممکن است دندان‌ ها را پاکسازی کند. این شامل برطرف کردن لکه‌ ها ، ترکیب‌ های کلسیمی ، و رسوب ‌های دندانی می ‌شود.
 • بررسی مطبوعات رنگی : اگر شما قصد تغییر رنگ دندان ‌های خود را دارید، بررسی مطبوعات رنگی می ‌تواند مفید باشد. این امر به دندان ‌پزشک کمک می ‌کند تا کامپوزیت را با رنگ دندان‌ های طبیعی شما تطابق دهد.
 • تعیین اندازه و شکل : اگر قصد تغییر در اندازه یا شکل دندان ‌ها دارید ، با دندان ‌پزشک خود مشورت کنید. او می ‌تواند به شما گزینه‌ ها و پیشنهاداتی برای بهترین نتایج ارائه دهد.
 • اطلاع از احتمالات و ریسک ‌ها : قبل از هر جراحی یا فرآیند زیبایی ، مهم است که از دندان‌پزشک خود در مورد احتمالات و ریسک ‌های ممکن مطلع شوید. اطلاع داشتن از پیشگیری و احتیاط‌ها می ‌تواند به جلوگیری از مشکلات ناخواسته کمک کند.
 • تعیین بودجه : مشخص کردن بودجه مالی برای این فرآیند مهم است. این امر به شما کمک می ‌کند تا با دندان ‌پزشک خود در مورد گزینه‌ های مناسب و هزینه‌های مربوط به کامپوزیت دندان مشاوره کنید.

با انجام این اقدامات و همکاری با دندان ‌پزشک ، می ‌توانید به بهترین شکل ممکن برای انجام کامپوزیت دندان آماده شوید و نتایج دلخواه خود را بدست آورید.

مراحل انجام کامپوزیت دندان

مرحله اول : فرایند از آنجایی که آغاز می شود که شما در انتخاب دندان پزشک نهایت دقت را به عمل آورده اید. در واقع با دیدن نمونه کارهای قبل و بعد از عمل ایشان ، به انتخاب خود اطمینان دارید. در نهایت با مراجعه به ایشان و انجام جلسه مشاوره ، پلن زیبایی به خوبی برای شما چیده می شود. برای اعمال کامپوزیت در ابتدا لازم است دندان های شما را به خوبی تمیز شود. در برخی موارد متخصص خوب کامپوزیت دندان در تهران ، با برداشت یک لایه رویی مینا شما ، آن را برای چسباندن روکش آماده می کند. این موضوع برای افرادی که تنها می خواهند یک تغییرات کوچکی بر دندان های آنها مانند تغییر شکل و رنگ انجام شود ، مورد نیاز نیست. در ادامه بسته به این شما کدامیک از ونیرها را انتخاب کرده باشید ، راه های متفاوتی پیش روی شما قرار خواهد گرفت.

مرحله دوم : در روش اعمال کامپوزیت مستقیم ، بعد از برداشت اناملی از روی دندان مراجعه کننده ، پزشک با اعمال چسب شرایطی را فراهم می اورد تا از آن طریق مواد به خوبی به محل مورد نظر بچسبند. در نهایت برای اینکه مواد اعمالی کاملا به صورت هموار بر روی دندان های شما قرار بگیرند ، لایه به لایه مواد مورد نظر بر دندان شما اعمال خواهد شد در نهایت مواد مورد استفاده با استفاده از نور خاص ، سفت می شود.

مرحله سوم : لازم به ذکر است که رنگ مورد استفاده در دندان ها از پیش تعیین شده نمی باشد ؛ شما و دندان پزشکتان می توانید با استفاده از مقادیر مختلف رنگ دندان ، به ترکیبی دست پیدا کنید که طبیعی ترین حالت را برای شما خلق می کند.
همانطور که در ابتدا به این موضوع اشاره کردیم در نوع غیر مستقیم کامپوزیت دندان ، روکش در خارج از دهان شما ساخته می شود ، بعد از اینکه آن ها آماده شدند پزشک بعد از اچ کردن دندان ها و سپس اعمال چسب خاص ، انها را بر روی دندان های شما قرار می دهند. همانند روش مستقیم ، آنها از نور برای سفت کردن چسب و کامپوزیت بر دندان شما استفاده می کنند. در ادامه برای اینکه متخصص ظاهری طبیعی را برای دندان ها شما به ارمغان بیاورد با استفاده از ابزار خاص به صیقل دادن آن ها اقدام می کند.

انجام چه اقداماتی در ماندگاری کامپوزیت تاثیر می گذارد ؟

 • استفاده از بهترین نوع کامپوزیت
 • مراجعه به یک دندانپزشک ماهر همراه با تجربه بالا
 • رعایت عادت های غذایی مناسب
 • رعایت درست بهداشت دهان و دندان
 • بررسی مرتب وضعیت لثه و دندان ها
 • عدم وارد کردن فشار به کامپوزیت ها در مواقع مصرف مواد غذایی
 • عدم مصرف مواد غذایی همراه با رنگدانه بسیار زیاد

فیلم کامپوزیت دندان فاصله دار

 

 

بهترین نوع این روکش کامپوزیت ساخت کدام کشور است ؟

یکی از فاکتورهای مهم در انجام این تکنیک نوع برند و متریال مورد استفاده می باشد که عموم برای توجه به آن ، از کشور سازنده نام می برند. نکته حائز اهمیت این می باشد که برای انتخاب برند کامپوزیت دندان نباید تنها به کشور سازنده آن توجه کرد. دراین زمینه پزشکانی که از آن ها استفاده می کنند صاحب نظر هستند ، بنابراین توصیه می شود با یک متخصص مشورت نمایید. طبق گزارشات به طور معمولا بهترین کامپوزیت ها برای کشور های ژاپن ، سوئیس و آمریکا است.

تفاوت لمینت و کامپوزیت چیست ؟

یکی از راج ترین سوالاتی که ذهن مراجعین را به خود مشغول کرده تفاوت بین لمینت و کامپوزیت دندان می باشد. با وجود اینکه هر دو به ظاهر کاربرد یکسانی دارند اما در موارد زیر با یکدیگر تفاوت دارند:

 • در اعمال کامپوزیت هیچ احتیاجی به تراشیدن دندان نیست ولی در لمینت متخصص اندکی دندان های شخص را می تراشد. به این ترتیب کامپوزیت برای افراد محافظه کارتر که تمایل دارند تغییراتی کمتری بر روی دندان های اصلی آن ها وارد شود بهتر است ، زیرا قابلیت برگشت دارد.
 • کامپوزیت دندان رایج تک مرحله ای اغلب در یک جلسه انجام می شود این موضوع در حالی است که لمینت نیاز به قالب گیری و ارسال به لابراتوار دارد پس مراحل آن طولانی تر است. به طور میانگین از معاینه تا قالبگیری حدود 3 هفته زمان نیاز است.
 • از نظر استحکام لمینت از کامپوزیت بسیار بادوام تر می باشد. البته این موضوع به این معنی نیست که می توان از سلامت لمینت ها غافل بود. لازم است بدانید که لمینت سرامیکی رنگ پذیری کمتری نسبت به نوع کامپوزیتی آن دارد و این موضوع به لعاب سطحی آن ارتباط دارد.

چه کسانی نباید کامپوزیت کنند ؟

افرادی که نباید کامپوزیت دندان انجام بدهند :

 افراد با پوسیدگی یا بیماری لثه فعال

 • کامپوزیت به مینای دندان سالم برای چسبندگی نیاز دارد.
 • پوسیدگی و بیماری لثه مینای دندان را ضعیف می کند و می تواند باعث شکست کامپوزیت شود.

 افراد با دندان قروچه یا ساییدگی دندان 

 • کامپوزیت می تواند در اثر فشار زیاد ترک خورده یا شکسته شود.
 • دندان قروچه و ساییدگی دندان فشار زیادی بر روی کامپوزیت ها وارد می کند.

افراد با مینای دندان ضعیف یا ناکافی

 • مینای دندان ضعیف یا ناکافی نمی تواند کامپوزیت را به طور صحیح نگه دارد.
 • در این موارد ، لمینت سرامیکی ممکن است گزینه بهتری باشد.

افراد با ناهنجاری های شدید فکی

 • کامپوزیت نمی تواند ناهنجاری های شدید فکی را اصلاح کند.
 • در این موارد ، ارتودنسی یا جراحی فک ممکن است لازم باشد.

افراد سیگاری

 • سیگار کشیدن می تواند باعث لک شدن و تغییر رنگ کامپوزیت ها شود.
 • همچنین می تواند باعث شل شدن و جدا شدن کامپوزیت ها از دندان شود.

افراد با انتظارات غیر واقع بینانه

 • کامپوزیت می تواند لبخند شما را زیباتر کند، اما نمی تواند دندان های شما را به طور کامل تغییر دهد.
 • اگر انتظارات واقع بینانه ای از کامپوزیت نداشته باشید، ممکن است از نتیجه آن ناراضی باشید.

در نهایت، بهترین راه برای تعیین اینکه آیا کامپوزیت برای شما مناسب است یا خیر، مشورت با یک دندانپزشک است.

 

کامپوزیت دندان - ایران دنتال

 

طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است ؟

طول عمر کامپوزیت دندان به طور کلی بین 5 تا 10 سال است. اما این زمان به عوامل مختلفی بستگی دارد ، از جمله:

 1. مهارت دندانپزشک : یک دندانپزشک باتجربه می تواند کامپوزیت را به طور صحیح و با دقت بالا انجام دهد ، که به افزایش طول عمر آن کمک می کند.
 2. کیفیت مواد کامپوزیتی : مواد کامپوزیتی با کیفیت بالا ، عمر طولانی تری دارند.
 3. مراقبت های بعد از کامپوزیت : رعایت بهداشت دهان و دندان و عدم مصرف غذاها و نوشیدنی های رنگی می تواند به افزایش طول عمر کامپوزیت کمک کند.
 4. عادات دهانی : عادت هایی مانند دندان قروچه و ناخن جویدن می تواند به کامپوزیت آسیب برساند و عمر آن را کوتاه کند.
 5. نوع کامپوزیت : کامپوزیت های نانو سرامیکی به طور کلی عمر طولانی تری نسبت به کامپوزیت های میکرو هیبریدی دارند.

در نهایت ، بهترین راه برای افزایش طول عمر کامپوزیت دندان ، رعایت بهداشت دهان و دندان ، عدم مصرف غذاها و نوشیدنی های رنگی و مراجعه منظم به دندانپزشک برای چکاپ و جرمگیری است.

هزینه کامپوزیت دندان در تهران

اگر شما هم در راه زیبایی دندان ها قدم گذاشته باشید متوجه خواهید شد که قیمت های مختلف کامپوزیت ها یکی از بحث چالش برانگیز است. این نکته مهم را از یاد نبرید که که قیمت بالا نشانه ، کیفیت تضمینی متریال مورد استفاده و همچنین قیمت پایین هم نشانه بی کیفیتی محصول نیست. ولی در بعضی از حوزه ها بسته به برند مورد استفاده و کشور سازنده کامپوزیت استثنائاتی وجود دارد. با اطمینان از تخصص کافی متخصصی که به آن مراجعه می کنید و معتبر بودن کلینیک مورد نظر می توانید نگرانی های خود را در رابطه با پرداخت هزینه از بین ببرید.

آیا کامپوزیت ها تاثیری بر جلو آمدگی دندان ها و تغییر طرح لبخند خواهد داشت؟

ممکن است شما نیز از اطرافیان خود شنیده باشید که کامپوزیت سبب جلو آمدگی دندان ها می شود ، حتی مشاهده برخی نمونه کار ها از افراد کم تجربه نگرانی شما را از جلو آمدگی دندان ها بعد از کامپوزیت می افزاید. یکی از مواردی که در این پروسه رخ می دهد ، جلو آمدگی دندان ها بوده که بیش از حد استاندارد می باشد. مهم ترین عاملی که در این مواقع سبب جلو آمدن دندان ها خواهد شد ، عدم دقت و مهارت کافی دندانپزشک می باشد. زمانی که ضخامت کامپوزیت دندان ها بیش از میزان نرمال باشد ، جلو آمدگی دندان ها پیش می آید. علاوه بر جلو آمدن دندان ها این موضوع سبب می شود تا دندان حالت غیر طبیعی داشته باشد که تاثیر بسیار زیادی بر طرح لبخند دارد. همچنین التهاب لثه نیز رخ داده که اتفاقی خوش آیند برای زیبا جویان نخواهد بود. در نتیجه انجام این پروسه درمانی و زیبایی برای تمامی افراد مناسب نمی باشد ، بخصوص ان دسته افراد که دندان هایی برجسته دارند و دندان های ان ها بسیار نامنظم می باشند. در صورت مراجعه به دندانپزشک زیبایی در انتخاب خود دقت کافی داشته باشید ، تا تمرکز کافی بر این مسئله داشته باشد.

آیا ممکن است کامپوزیت ونیر روی دندانی که قبلا روکش شده است قرار گیرد ؟

بله ، امکان قرار دادن کامپوزیت ونیر روی دندانی که قبلاً روکش شده است وجود دارد ، اما این کار نیاز به ارزیابی دقیق توسط دندانپزشک دارد. برای دندان‌هایی که قبلاً روکش شده‌اند ، چندین عامل باید در نظر گرفته شود:

 1. وضعیت روکش فعلی : دندانپزشک باید وضعیت روکش فعلی دندان را بررسی کند. اگر روکش در وضعیت خوبی باشد و به خوبی به دندان بچسبد ، ممکن است امکانپذیر باشد که ونیر را مستقیماً روی آن قرار داد.
 2. هدف از قرار دادن ونیر : دلایل قرار دادن ونیر روی دندان روکش شده باید مشخص شود. اگر هدف بهبود زیبایی دندان‌ها باشد، دندانپزشک ممکن است ابتدا بررسی کند که آیا تعویض روکش با یک روکش جدید زیبایی بیشتری ایجاد می‌ کند یا خیر.
 3. مشکلات احتمالی : قرار دادن ونیر روی روکش می‌ تواند با مشکلاتی همراه باشد ، از جمله مشکل در ایجاد پیوند قوی بین ونیر و ماده روکش. دوام و پایداری ونیر در این شرایط ممکن است به اندازه قرار دادن آن روی دندان طبیعی نباشد.
 4.  ارزیابی و برنامه‌ریزی دقیق : قبل از انجام هرگونه تغییر ، دندانپزشک باید ارزیابی دقیقی از وضعیت دهان و دندان‌های بیمار انجام دهد تا تصمیم‌ گیری کند که آیا قرار دادن ونیر روی روکش موجود یک گزینه مناسب است یا خیر.

آیا کامپوزیت ونیر برای دوران بارداری ضرر دارد ؟

کامپوزیت ونیرها ، پوشش‌های نازکی هستند که بر روی سطح دندان‌ها برای بهبود ظاهر آنها اعمال می‌ شوند ، به طور مستقیم برای دوران بارداری خطرناک نیستند. با این حال ، دوران بارداری یک دوره حساس است و توصیه می‌ شود که هر گونه درمان غیر ضروری دندانپزشکی به بعد از زایمان موکول شود.
این توصیه به دلیل احتمال وجود استرس و اضطراب ناشی از درمان‌های دندانپزشکی برای مادر و همچنین احتمال اثرات ناشناخته مواد استفاده شده در این درمان‌ها بر روی جنین است. هر چند کامپوزیت‌ ها به طور کلی ایمن هستند ، اما ممکن است برخی از مواد مورد استفاده در فرآیند کامپوزیت ونیر باعث ایجاد نگرانی شود. با این وجود ، میزان این مواد آزاد شده از کامپوزیت‌ها بسیار کم است.
پیش از انجام هر گونه درمان دندانپزشکی در دوران بارداری ، از جمله نصب کامپوزیت ونیر ، بسیار مهم است که با دندانپزشک خود مشورت کنید. دندانپزشک می‌ تواند بر اساس وضعیت سلامتی شما و نیازهای دندانپزشکی‌ خود ، توصیه‌ های مناسبی ارائه دهد و در صورت لزوم ، درمان‌ ها را به دوران پس از بارداری موکول کند یا روش‌ های جایگزین ایمن‌ تری را پیشنهاد دهد.

سوالات رایج در کامپوزیت کردن دندان

کامپوزیت دندان چند سال دوام دارد ؟

به طور کلی عمر کامپوزیت یا ونیرهای پرسلانی به عوامل متعددی بستگی دارد. یکی از مهم ترین آن ها نحوه مراقبت های فرد می باشد که به طور مستقیم بر این موضوع موثر خواهد بود. میانگین عمر کامپوزیت های دندانی به طور کلی بین 5 تا 10 سال گزارش شده است.

آیا کامپوزیت دائمی است ؟

مراجعه کنندگان به همیشگی بودن خدماتی که دریافت می کنند اهمیت ویژه ای می دهند. همانطور که به این موضوع اشاره شد کامپوزیت دارای طول عمر مفیدی در بازه حدودا 5 تا 10 سال است که نوع مراقبت بر بیشتر یا کمتر شدن این بازه موثر است. با این توضیحات کامپوزیت ها یک روش دائمی نیستند.

کامپوزیت دندان چند جلسه طول میکشد ؟

طبق نظر متخصص حاذق انجام این پروسه در یک جلسه امکان پذیر است تنها به شرطی که مراجعه کننده از سلامت دهان و دندان برخوردار باشد. به زبان ساده تر نیاز به درمان های دیگری برای مشکلات دهان و دندان نداشته باشد.

آیا کامپوزیت نیاز به ترمیم دارد ؟

ایجاد ترک ، لب پریدگی و شکستگی در کامپوزیت ها معمول است که در این صورت جهت حفظ کارایی می بایست ترمیم شوند.

آیا کامپوزیت دندان درد دارد؟

بنا به تجربه اغلب افراد در صورتی که تراشیدن دندان های شما عمیق نباشد و همچنین کل پروسه توسط یک پزشک حاذق انجام شود ، کامپوزیت کردن بدون درد خواهد بود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
درسا
درسا
2 ماه قبل

 تراشیدن دندان ها برای کامپوزیت باعث حساس شدن و آسیب به مینای دندان نمیشه ؟ 

شراره
شراره
2 ماه قبل

قبلا جایی کامپوزیت انجام دادم اما از فرم دندان هام راضی نیستم. برای ترمیم و عوض کردن کامپوزیت لازمه مجدد دندان ها تراش داده شود ؟