مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

مراقبت‌ های بعد از کامپوزیت دندان اهمیت زیادی در حفظ و دوام نتایج درمان دارد. کامپوزیت دندان ، که برای ترمیم شکستگی‌ ها ، پوسیدگی‌ ها و بهبود ظاهر دندان‌ ها به کار می‌ رود ، نیازمند مراقبت ویژه‌ ای است تا از تغییر رنگ ، شکستگی و پوسیدگی مجدد جلوگیری شود. رعایت بهداشت دهان و دندان با استفاده از مسواک و نخ دندان ، اجتناب از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های رنگی مانند قهوه و چای و مراجعات منظم به دندانپزشک از جمله اقداماتی است که برای حفظ کیفیت و زیبایی کامپوزیت‌ ها ضروری است. علاوه بر این ، پرهیز از عادات نادرستی مانند جویدن اشیای سخت می‌ تواند از آسیب‌ های احتمالی به کامپوزیت‌ ها جلوگیری کند. با پیروی از این مراقبت‌ها ، می‌توان از نتایج درمانی بلند مدت و لبخندی زیبا و سالم بهره‌ مند شد.

 

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان - ایران دنتال

 

اهمیت مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

برای اینکه به خوبی مفهوم مراقبت بعد از این اقدام را درک کنیم ، لازم است بدانیم در طی این پروسه پزشک چه فعالیت هایی را در راستای زیبایی دندان های ما انجام می دهد. با آگاهی از این موضوع متوجه می شویم که فاکتورهای مراقبتی بر چه مواردی فوکوس دارند. این پروسه که علاوه بر زیبایی ، اهداف درمانی را نیز دنبال می کند و در دو گروه مستقیم و غیر مستقیم جای می گیرد. پزشک پس از برداشتن گام های زیر شما را برای این پروسه آماده می کند :

 • تمیز کردن دندان های شما برای اعمال کامپوزیت
 • در برخی موارد نیاز است لایه نازکی از دندان های شما برداشته شود.
 • اعمال مواد به صورت لایه به لایه یا به کار بردن کامپوزیت از پیش آماده شده (روش غیر مستقیم)

با این توضیحات متوجه شدیم که مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان ، به این دلیل اهمیت دارد که پزشک یک لایه از مواد را بر روی دندان های ما می چسباند و در نهایت با استفاده از اشعه آن ها را محکم می کند. این محدودیت های مراقبتی را می توانیم در موارد زیر دسته بندی کنیم:

خمیر دندان و مسواک مخصوص دندان های کامپوزیت شده

انتخاب خمیر دندان و مسواک مناسب برای دندان‌ های کامپوزیت شده از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است تا هم به بهداشت دهان و دندان کمک کند و هم به دوام و زیبایی کامپوزیت‌ ها آسیب نرساند.

خمیر دندان مخصوص دندان‌ های کامپوزیت شده

برای دندان‌ های کامپوزیت شده ، توصیه می‌شود از خمیر دندانی استفاده شود که دارای ویژگی‌ های زیر باشد:

 •  خمیر دندان‌ های با خاصیت سایندگی زیاد می‌ توانند به سطح کامپوزیت آسیب رسانده و باعث کاهش جلای آن شوند. خمیر دندان‌ های مخصوص دندان‌ های حساس معمولاً سایش کمتری دارند.
 •  فلوراید برای پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ ها مفید است و به تقویت مینای دندان کمک می‌کند.
 •  خمیر دندان‌ های حاوی ترکیبات ضد باکتری می‌ توانند به کاهش پلاک‌ ها و جلوگیری از بوی بد دهان بعد از کامپوزیت کمک کنند.

 مسواک مخصوص دندان‌های کامپوزیت شده

برای مسواک زدن دندان‌های کامپوزیت شده ، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 •  مسواک‌ با برس نرم برای دندان‌ های کامپوزیت شده مناسب‌ تر هستند ، زیرا کمتر به سطح کامپوزیت آسیب می‌ رسانند و از آسیب رساندن آن جلوگیری می‌ کنند.
 • مسواک‌ هایی که به راحتی به همه قسمت‌ های دهان می‌ رسند و دارای طراحی ارگونومیک هستند ، به تمیز کردن کامل دندان‌ ها و لثه‌ ها کمک می‌ کنند.

 توصیه‌های کلی در رعایت بهداشت دهان و دندان در مراقبت های بعد از کامپوزیت

 •  حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید تا باقی‌ مانده غذا و پلاک‌ ها را از بین ببرید.
 • برای بررسی وضعیت دندان‌ های کامپوزیت شده و تمیز کردن حرفه‌ای ، هر شش ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌ های رنگ‌ی مانند قهوه ، چای و شراب قرمز را محدود کنید یا پس از مصرف ، دهان خود را بشویید تا از تغییر رنگ کامپوزیت‌ ها جلوگیری شود.

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان موقت

همانطور که قبلا نیز به این موضوع اشاره کردیم ، در روش غیر مستقیم تا آمادگی ونیرهای نهایی ، پزشک بر روی دندان های شما از کامپوزیت موقت استفاده می کند. حفظ این مواد از آن حیث اهمیت دارد که دندان های شما را برای اعمال کامپوزیت دائمی آماده می کند. به عبارت ساده تر از آنجایی که در این پروسه لایه ای از دندان های شما برداشته می شود ، عدم اعمال ونیر موقتی چسبندگی مواد اصلی را دشوار می سازد. مدت زمانی که شما می بایست از کامپوزیت های موقتی مراقبت کنید ، یک الی دو هفته می باشد. دقیقا بعد از اعمال آن ها ، تا برطرف شدن کامل اثار بی حسی از خوردن و اشامیدن پرهیز کنید.

با توجه به اینکه روکش های موقتی به نحوی طراحی شده اند که به راحتی برداشته شوند ، خوردن غذاهای جویدنی ، بسیار سفت و چسبنده را توصیه نمی کنیم. اب نبات ، چیپس ، آجیل ، گوشت سفت ، میوه ها ، سبزیجات ، شکلات و تافی ها از خوراکی های مضر در دوران مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان هستند. سوالی که ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده ، این است که روتین ها شستشو در این ایام همانند روزهای عادی می بایست انجام شود یا خیر؟ در پاسخ باید گفت بله ، اما با احتیاط بیشتر. اگر بیش از یک روکش موقت دارید ، استفاده از نخ دندان گزینه بهتری می باشد.

 

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان - ایران دنتال

 

مراقبت های فوری بعد از کامپوزیت دندان

بعد از اینکه پزشک کامپوزیت های موقتی را بر روی دندان های شما اعمال کرد ، قطعا حساسیت های ان ها را در مواجه با سردی و گرمی بیشتر احساس می کنید. این موضوع کاملا طبیعی است و باید پس از چند روز از بین خواهد رفت. برای کنترل درد ناشی از حساسیت می توانید هر سه تا چهار ساعت یکبار ایبوپروفن یا تیلنول مصرف کنید.

اگر با عوارضی اعم از درد یا خونریزی مواجه شدید ، استفاده از یک قاشق چای خوری نمک در یک لیوان آب گرم به کاهش التهابات کمک خواهد کرد. برخی از افراد ترشح بیش از حد بزاق و مشکلات جزئی در ادا کردن کلمات را تجربه می کنند. این مشکلات تا زمانی وجود دارند که دهان شما با روکش های سازگار نشده باشند. اگر بعد از چند روز تا یک هفته متوجه شدید که دندان ها یا لثه های شما همچنان درد دارد ، با دندان پزشک خود در بهترین کلینیک کامپوزیت دندان در تهران ، تماس برقرار کنید.

نکات مهم در مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

با این حال که ونیرهای ساخته شده از مواد پرسلانی از پوسیدگی دندان جلوگیری می کنند ، زیر این لایه ها شما دندان های خود را دارید. با رعایت بهداشت دهان و دندان در قالب مسواک زدن ، استفاده از نخ دندان و دهانشویه های ضد اسیدی می توانید از سلامت های لایه زیرین نیز اطمینان حاصل کنید.

استفاده از دهانشویه های حاوی الکل از آن حیث پیشنهاد داده نمی شود که اگر پزشک از نوع رزینی ونیرها استفاده کرده باشد ، چسب آن ها را خشک می کند و شل شدن روکش ها را نتیجه می دهد.

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان منجر به دندان درد ، عقب نشینی لثه ها ، ایجاد التهاب در آن ها و بیماری پریودنتال می شود.

علاوه بر رعایت مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان در خانه ، مهم است که برای معاینات منظم ، معمولا هر شش ماه یکبار به دنداپزشک خود مراجعه کنید. معاینات منظم به تشخیص پوسیدگی ها هر چند کوچک کمک شایانی می کند.

علاوه بر این موضوع ، این ویزیت ها برای شما این امکان را فراهم می اورد که در مورد بهبود وضعیت روکش ها سوال بپرسید و آن ها از جهاتی مانند شل شدگی یا ترک خوردگی مورد بررسی قرار دهید.

بعد از کامپوزیت دندان چه چیزهایی نباید بخوریم ؟

طبق نظر متخصص در مرکز خوب خدمات دندان ، از آنجایی که مواد خوراکی مستقیما دندان های شما را تحت تاثیر قرار می دهد ، به عنوان بخش مهمی از مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان در تهران باید بدانیم در مصرف چه مواد غذایی محدودیت داریم:

 • با وجود اینکه کامپوزیت های دائمی محکم تر بر روی دندان های شما قرار می گیرند ، محدودیت های خاصی در رژیم غذایی شما به اندازه کامپوزیت های موقت وجود ندارد. با این حال لازم است شما همچنان از خوردن غذاهای سفت و ترد پرهیز کند. در این غیر این صورت خطر ترک خوردگی و خرد شدن روکش ها وجود دارد.
 • در روزهای اولیه بعد از اعمال ونیر ، توصیه می شود تنها از غذاهای نرم مانند پوره ، سوپ و غیره استفاده کنید تا آن ها به طور کامل در محیط جدید منطبق شوند. این رژیم غذایی به مرور به روال سابق خود بازخواهد گشت.
 • مصرف غذاهایی که پیش از آن از خوردن آن ها محروم بودید مانند مواد اسیدی ، سفت و غیره در این بازه نیز ممنوع می باشد. جویدن اشیای سفت ، شکستن پسته با دندان و بی توجهی به این موارد ، جز ممنوعیات می باشد.
 • زیاده روی در خوردن غذاهای لکه زا ، مانند توت ها ، شراب قرمز ، قهوه و چای سفیدی دندان ها را تحت تاثیر قرار می دهد و جز ممنوعیات در مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان هستند.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها