عصب کشی دندان ، علت و درمان

بروز عفونت در لثه به علت برخورداری از بافت ظریف و لطیف در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی بسیار رایج است. مصرف مواد غذایی متنوع اعم از شیرینی ها ، مواد غذایی اسیدی مینای دندان ها در معرض فساد و پوسیدگی قرار می دهد. از آن پس دندان کارایی همیشگی خود را ندارد و ایجاد حفره و ترک در آن متحمل خواهد شد. این نواحی محلی برای انباشت باکتری ها و در نهایت پوسیدگی بیشتر خواهد بود که الزام عصب کشی دندان را برای افراد به وجود می آورد. این باکترهای نهفته در حفره ها ، شیارها و جرم دندان ، به تدریج داخل بافت نرم لثه نفوذ پیدا و تغییراتی در ساختار دندان فرد ایجاد می کنند که وی با کوچکترین فشاری درد را در دندان های خود احساس کند. دلایل انجام این پروسه و گام به گام مراحل آن از موضوعاتی است که در این مقاله پیش روی شما قرار دارد ، پس با کلینیک ایران دنتال ، بهترین مرکز تخصصی عصب کشی دندان در تهران ، همراه باشید.

 

عصب کشی دندان - ایران دنتال

 

عصب کشی دندان چیست ؟

یک متد درمانی برای رفع دردی می باشد که در اثر عفونت ها در دندان ها به وجود آمده است. ناحیه درگیر عفونت پالپ می باشد که در طول عصب کشی دندان در یک کلینیک خوب ، توسط پزشک حاذق برداشته می شود. اگر می خواهید بدانید که پالپ دقیقا کدام ناحیه است باید بگوییم ، همان قسمت مرکزی دندان است که دارای اعصاب و عروق خونی می باشد. وجود این بافت ها باعث می شود شما از ایجاد فشار مضاعف بر دندان ها جلوگیری کنید و حین جویدن یک خوراکی خیلی سفت احساس درد داشته باشید. محدوده ای که پالپ در آنجا حضور دارد از نوک ریشه تا تاج دندان ادامه پیدا می کند. بعد از اتمام استخراج پالپ، قسمت داخلی دندان پاکسازی می شود به نحوی که آثاری از عصب های دندان برجای نخواهد ماند. به همین ترتیب بیمار از آن پس احساس درد نخواهد داشت.

چه زمانی به عصب کشی دندان احتیاج داریم ؟

زمانی که باکتری های موجود در محیط دهان ، به پالپ دندان حمله کنند باعث بروز التهاب و احساس درد در آن خواهد شد. این موضوع یک ری اکشن طبیعی بدن است. اما این حد از حساسیت دندان ها زندگی شخص را مختل می کند. بعد از عفونت زدایی عضو ، برای کاهش التهاب و جلوگیری از تجربه مشابه ، عصب کشی دندان چاره ساز خواهد بود. اغلب این رخداد بیشتر زمانی اتفاق می افتد مینا دندان برای طولانی مدت دارای حفره هر چند کوچک باشد. در برخی موارد ، دندان شما در اثر ضربه دچار ترک یا شکستگی پنهان می شود که راه را برای نفوذ باکتری ها به پالپ و تحریک آن باز می کند.

علائمی که نشان می دهد شما به عصب کشی دندان نیاز دارید !

وجود عفونت در دندان و محیط دهان ، در اغلب موارد بدون علائم می باشد ؛ به نحوی که شما ممکن است حتی مدت ها متوجه این موضوع نشوید و بدون توجه به آن به زندگی روزمره خود ادامه دهید. بعد از بروز علائم زیر شما به الزام انجام عصب کشی دندان در تهران پی خواهید برد :

دندان درد مداوم : با وجود اینکه شرایط بسیاری در ایجاد درد دندان دخیل است اما درد ممتد حاکی از شرایطی است که نشان می دهد شما به این پروسه نیاز دارید. البته لازم است بدانید که درد موجود تنها به همان ناحیه منتهی نمی شود بلکه انتقال آن به سایر قسمت ها اعم از فک ، صورت و حتی گوش ها رایج است.

حساسیت شدید به مواد غذایی سرد و گرم : وقتی که دندان شما در مواجه با مواد خوراکی سرد و گرم فورا حساس شود و دردی را برای شما ایجاد کند ، یعنی پالپ دندان می بایست حذف شود. البته همه افراد ممکن است در این زمینه دارای تجربه هایی باشند ، یعنی با خوردن بستنی یا قهوه داغ دندان درد را احساس کرده باشند. منظور ما از درد ، نوع موقتی و زودگذر آن نمی باشد بلکه درد ممتد نشان دهند الزام انجام این پروسه است.

 1. عفونت : از دیگر علائم آشکاری که نشان می دهد شما به این پروسه نیاز دارید بروز عفونت و تورم در لثه می باشد که ممکن است به صورت جوش یا یک توده عفونی خودنمایی کند. بوی بد دهان یا ایجاد طعم بد ار جمله نشانه های دندان های عفونی می باشد.
 2. لثه های متورم : در برخی مراجعین مشاهده شده است که عفونت های لثه ای آن ها به صورت نهفته برجا مانده است. در این صورت آن ها در زیر لثه انباشته می شوند و به صورت التهاب و تورم خود نمایی میکند. گاهی اوقات این التهاب به حدی است که اغلب به صورت واضح مشخص است یعنی یک سمت صورت فرد نسبت به سمت دیگر دچار تورم است. در این صورت تنها عصب کشی دندان می تواند مشکل فرد را حل کند.
 3. تغییر رنگ دندان و لثه : هنگامی که پالپ دندان عفونی شود ، باعث تیره شدن رنگ دندان می شود اگر می خواهید علت این عارضه را بدانید باید بگوییم که این موضوع اغلب از خون رسانی ضعیف به لثه و دندان ناشی می شود.
 4. درد هنگام جویدن : دندان های عفونی کارایی همیشگی خود را از دست می دهند یعنی حین جویدن و برخورد غذا به دندان های ان ها ، بروز درد بسیار طبیعی است. علت این عارضه این است که عصب های اطراف پالپ در اثر نفوذ باکتری ها آسیب دیده اند.
 5. لق شدن دندان : وجود چرک و عفونت در دندان باعث می شود که بافت استخوانی آن نرم شود ؛ بنابراین اگر شاهد لق شدن دندان خود بودید به حضور عفونت در عضو و نیاز به عصب کشی دندان در تهران پی ببرید.
 6. دندان های شکسته یا ترک خورده : اگر دندان های شما در اثر یک سانحه دچار آسیب فیزیکی شده باشد ، مستعد عفونت می باشند. این موضوع را از جویدن و گاز کردن یک لقمه نسبتا سفت ، میتوانید احساس کنید. زیرا ایجاد این فشار باعث نفوذ باکتری ها از داخل ترک و ایجاد حس درد خواهد شد.

 

عصب کشی دندان - ایران دنتال

چگونه برای عصب کشی دندان آماده شویم ؟

به عنوان اولین و مهم ترین گام ، لازم است از پزشک مرتبط تمام سوالاتی که درباره این پروسه دارید بپرسید و به رفع ابهام بپردازید. و ادامه با رعایت موارد زیر ، پروسه موفقیت آمیزی را اغاز کرده و پشت سر بگذارید :

 • صحبت از داروهایی که در حال حاضر استفاده می کنید ؛ دندان پزشک در برخی موارد لازم می بیند که چند روز قبل از پروسه برای شما تعدادی آنتی بیوتیک و داروهای ضد التهاب تجویز کند ، مخصوصا اگر در زمان معاینه بالینی ، عفونت هایی را در عضو مشاهده کرده باشد.
 • از استعمال سیگار بپرهیزید. توتون و تنباکو با کاهش کیفیت خون ، مانعی در برابر ترمیم طبیعی بافت های خواهد شد. این نکته مهم را در گوشه ذهن نگه دارید که تا مدت مشخصی قبل از جراحی ، از کشیدن سیگار امتناع کنید.
 • قبل از جراحی دندان میان وعده بخورید. بیاد داشته باشید که با اعمال بی حسی موضعی ، دهان شما مدتی بعد از جراحی بی حس است. تا برطرف شدن کامل اثار شما قادر نخواهید بود خوراکی بخورید ؛ بنابراین بهتر است قبل از عصب کشی وعده غذایی سالم مصرف کنید.

عصب کشی دندان چقدر طول می کشد ؟

این موضوع کاملا به این شرایط بستگی دارد که تا چه اندازه دندان های شما عفونی می باشد ؛ در مجموع عصب کشی در بهترین کلینیک دندان در تهران، به یک تا دو جلسه ویزیت نیاز خواهد داشت. مدت زمانی که به انجام این پروسه نسبت داده شده است ، تایمی بین نیم تا یک ساعت می باشد. در برخی از مراجعین مشاهده شده است که عصب دندان های بیشتری برداشته می شود ، در این صورت طبیعی است که زمان پروسه افزایش پیدا کند.

مراحل عصب کشی دندان

قبل از برداشتن هر گامی پزشک به بررسی دقیق تصاویر رادیولوژی نیاز خواهد داشت. این تصاویر موجب می شود تا ایشان بتوانند به خوبی به میزان آسیب ها واقف شوند و تعیین کنند که ایا عصب کشی دندان موثر واقع می شود یا خیر. یا اینکه این عفونت ها تا چه اندازه دندان و لثه های شما را تحت تاثیر قرار داده است. بعد از این اقدام گام های زیر برای برداشتن عصب طی خواهد شد:

مرحله اول ، بی حسی

اولین راه برای اینکه شما متوجه دردی در حین پروسه نشوید استفاده از بی حسی لوکال است که خود دندان و نواحی اطراف آن را تحت شعاع قرار می دهد. در برخی موارد ایشان ممکن است استفاده از داروهایی اعم از اکسید نیتروژن ، ارام بخش های خوراکی یا درون وریدی ، برای کاهش استرس حین تجویز کند.

مرحله دوم ، ایجاد یک حفره کوچک

اگر دندان شما سالم باشد یا دچار ترک و حفره نباشد لازم است که یک حفره کوچک در سطح مینای دندان شما ایجاد می شود تا فضای کافی برای رسیدن به پالپ فراهم شود.

مرحله سوم ، حذف پالپ

در این مرحله پزشک در بهترین مرکز عصب کشی دندان در تهران، با اتکا به یک ابزار کوچک ، به برداشت عصب ، رگ های خونی و بافت های داخلی اقدام می کند.
مرحله چهارم ، شکل دهی به کانال ها بعد از برداشت پالپ ؛ در این مرحله محفظه پالپ و کانال های ریشه به خوبی عفونت زدایی می شوند.

مرحله پنجم ، پر کردن کانال

بعد از برداشتن پالپ در عصب کشی دندان ، نواحی داخلی آن دچار حفره خواهند شد. در این صورت جای نگرانی وجود ندارد زیرا پزشک با استفاده از مواد دندانی انعطاف پذیر و لاستیکی به نام گوتاپرچا ، حفره ها را به طور تخصصی پر می کند.

مرحله ششم ، استفاده از پر کننده دندان

حفره ایجاد شده برای برداشت پالپ به همان حالت رها نمی شود ، پزشک با استفاده از پرکننده های مخصوص آن ها را از بین می برد. مرحله ششم قرار دادن روکش ؛ برای اینکه مواد پرکننده بر روی دندان های شما باقی بماند ، نیاز است که دندان مورد نظر روکش شود. با این کار علاوه بر ایجاد ظاهر آراسته ، راه ورود مجدد باکتری ها به داخل دندان مسدود خواهد شد.

 

عصبی کشی دندان - کلینیک ایران دنتال

 

آیا عصب کشی دندان دردناک است ؟

اکثر مراجعان از دندان درد بعد از عصب کشی می ترسند و گمان می کنند بعد از اتمام این پروسه درد شدیدی به سراغشان خواهد آمد ، اما حقیقت این است که چون با عصب کشی منبع اصلی عفونت ، از دهان تخلیه می شود ، بیماران بعد از اتمام فرآیند احساس راحتی خواهند داشت. چنانچه بعد از عصب کشی درد داشتید ، می توانید با دندان پزشک خود مشورت کنید تا دلیل آن بررسی و اقدامات لازم برای کنترل درد شما انجام شود.

چه انتظاری بعد از عصب کشی دندان باید داشته باشیم ؟

هر چند گفته شد که بعد از عصب کشی درد عجیب و غریبی نخواهید داشت ، اما فراموش نکنید که در هر صورت ، یک فرایند اصلاحی روی بدن شما انجام شده و به همین دلیل به طور طبیعی کمی حساسیت خواهید داشت . بعد از اتمام عصب کشی چنانچه این موضوع شما را اذیت می کرد ، می توانید از مسکن های بدون نسخه استفاده کنید. این عوارض بین یک تا دو هفته آینده ، خود به خود برطرف می شوند.

دوره ریکاوری بعد از عصب کشی کامل دندان

خود مراقبتی بعد از عصب کشی کامل دندان اهمیت زیادی دارد. برخی از نکات مراقبتی کلی و جامع بعد از این جراحی به شرح زیر هستند :

 • تا زمان کامل شدن درمان باید از گاز زدن و یا جویدن غذاهای سفت خودداری کنید.
 • برای تسکین و کاهش درد و هرگونه ناراحتی خود می توانید از انواع مسکن بدون نسخه مثل ایبوپروفن استفاده کنید.
 • اگر بعد از استفاده از مسکن ها همچنان درد یا تورم داشتید حتما به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • پیشگیری از عصب کشی دندان
 • در بیشتر موارد می توان از نیاز به درمان عصب کشی کانال ریشه با موارد زیر جلوگیری کرد :
 • تمیز نگه داشتن دندان های خود
 • پرهیز از مصرف غذا و خوراکی های بسیار شیرین
 • اگر سیگار یا هرگونه دخانیات مصرف می کنید، آن را ترک کنید.
 • نحوه مراقبت صحیح از دندان و لثه را از یک فرد آموزش دیده بیاموزید.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها