جرم گیری دندان

تاکنون به این موضوع توجه کرده اید که بعضی از افراد با لبخند زدن ، می توانند اطرافیان را به راحتی مجذوب خود کنند؟ به واقع راز جذابیت آن ها چه می باشد؟ در برقرار کردن ارتباط با دیگران چه فاکتورهای می تواند عمق این ارتباط را بیشتر کند. دندان ها و درخشندگی آن ها از مواردی هستند که حین برقراری ارتباط فورا به چشم می ایند ، دقیقا به همین دلیل است که جرم گیری دندان برای تبدیل دندان های زرد و کدر به نوع سفید و براق معرفی و اجرا شد. آگاهی از این موضوع که طی این پروسه چه گام هایی طی خواهد شد به شما کمک می کند تا بدانید می توانید چه انتظاراتی از آن داشته باشید. تا انتهای مقاله راز جذابیت لبخندها توسط کلینیک ایران دنتال ، بهترین مرکز تخصصی زیبایی دندان در تهران، برای شما فاش خواهد شد.

 

جرم گیری دندان در تهران - کلینیک ایران دنتال

 

جرم دندان چیست؟

رسوبات سفتی که مانند پوشش بر روی دندان های شما قرار می گیرند. به طور کلی تمام دندان ها مستعد انباشت جرم و پلاک هستند آنچه اهمیت دارد این است که طی فعالیت های روتین و یا جرم گیری دندان بتوان به خوبی آن ها را پاک کرد. اگر می خواهید بدانید که این رسوبات دقیقا از چه چیزی ساخته شده اند باید بگوییم که ساختار آن ها متشکل از باکترهای دهانی ، بقایای مواد غذایی و بزاق می باشد. وقتی شما غذا می خورید باکتری های حاضر در محیط دهان ، از مواد غذایی مانده در بین دندان ها مانند قند و کربوهیدرات ، تغذیه می کنند. همین موضوع باعث می شود که این بقایای مواد غذایی به لایه های نازک اسیدی و چسبنده تبدیل شود ، که در علم پزشکی آن را پلاک می نامند. در واقع جرم دندان، بی رنگ است اما با خوردن غذا، تیکه هایی از آن به این رسوبات خواهند چسبید و باعث می شود رنگ آن ها تغییر پیدا کند.

جرمگیری دندان چه فوایدی دارد ؟

با آشنایی به مفهوم جرم گیری دندان و روش‌های اجرای آن، حالا موقع آمده تا فواید این فرآیند را بشناسید. در این راستا، برخی از اهم فواید بروساژ یا جرمگیری دندان به شرح زیر می‌باشد:

1. جلوگیری از پوسیدگی و کرم خوردگی دندان‌ها: پوسیدگی و کرم خوردگی دندان‌ها ابتدایی‌ترین مشکلات دهان، فک، و لثه می‌باشند. انجام جرم گیری به شیوه صحیح و اصولی موجب حفظ سلامت دندان‌ها و لثه می‌شود و به طور قابل توجهی از پوسیدگی، تخریب، و تجزیه و تحلیل دندان‌ها جلوگیری می‌کند.

2. پیشگیری از بیماری پریودنتال: پلاک و تارتار که بین دندان‌ها و لثه تشکیل می‌شود، اگر به زیر لثه نفوذ کند، ممکن است باعث آسیب دیدگی جدی به ریشه و عصب دندان‌ها شود. انجام به موقع جرمگیری به حد زیادی می‌تواند از بروز بیماری پریودنتال جلوگیری کند.

3. رفع لکه و حالت زردی دندان‌ها: تغییر رنگ و ظاهر دندان‌ها به دلیل مصرف مواد غذایی مختلف، نوشیدن چای، قهوه، نسکافه، نوشابه و استفاده از دخانیات امری رایج است. با انجام جرم گیری دندان، هرگونه لکه و زردی روی دندان‌ها حذف می‌گردد و فرد از داشتن لبخندی زیبا بهره‌مند می‌شود.

4. از بین بردن بوی نا مطبوع دهان: یکی از دلایل شایع بوی بد دهان، عفونت لثه و دندان‌هاست که ناشی از خرابی و پوسیدگی دندان‌ها یا وجود پلاک، باکتری، و کلکولوس در بین دندان‌ها می‌باشد. این مشکل نیز با اجرای جرم گیری دندان به راحتی قابل حل است و بوی بد دهان بهبود می‌یابد. در صورت مشاهده هر گونه بوی ناپسند در دهان، به سرعت به مراکز دندانپزشکی مراجعه کنید تا با انجام معاینات دقیق و جرم گیری دندان، از بین رفتن بوی بد دهانتان را تجربه کنید.

پاکسازی دندان به چه صورت است؟

با ارائه توضیحاتی در رابطه با جرم دندان ، فهمیدن این موضوع که طی پروسه جرم زدایی دندان چه اتفاقی می افتد، بسیار ساده خواهد شد. همانطور که از نام آن پیدا است ، طی این پروسه دندان پزشک در بهترین کلینیک جرم گیری دندان در تهران ، با استفاده از تکنیک های متفاوت به پاک کردن پلاک دندان های شما می پردازد. انباشت این جرم ها عموما در خط لثه است که با شدید شدن آن ها احتمال آسیب به لثه نیز وجود خواهد داشت. بنابراین به این پروسه تنها از دید زیبایی نمی توان نگاه کرد بلکه با حذف آن ها عمر بیشتری به دندان ها هدیه داده می شود.

روش های متعدد جرم گیری دندان

بسته به این موضوع که انباشت رسوبات در دندان های شما به چه میزان باشد روش هایی متعددی برای رفع آن ها ارائه شده است که از جمله آنهای می توان به موارد زیر اشاره کرد:

خمیر پروفیلاکسی : روشی ساده که می بایست تحت نظر پزشک انجام پذیرد.

جرمگیری و پلنینگ : تکنیکی که در آن پزشک به حذف جرم های نسبتا عمیق می پردازد.

دبریمان یا پاکسازی تهاجمی : نام دبریمان در واقع اشاره به پروسه ای دارد که در آن دندان پزشک با یک رویکرد تهاجمی به برداشت رسوبات عمیق و بافت های مرده اقدام می کند. این پروسه اغلب برای افرادی انجام می شود که پلاک قابل توجهی بر روی دندان های آن ها وجود دارد.

برای جرم گیری دندان چه کنیم ؟

همانطور که در ابتدا نیز اشاره کردیم ، تجمع پلاک ها در دهان همه انسان ها با گذشت زمان بسیار طبیعی است و تنها با استفاده از روتین پاکسازی مانند مسواک و نخ دندان می بایست آن ها را روزانه از روی دندان ها پاک کرد. با این حال افرادی هستند که خارج از این قاعده قرار دارند. برای اینکه انباشت پلاک ها علاوه بر جلوه نازیبا ، سلامت دندان های آن ها را تحت تاثیر قرار ندهد ، جرمگیری دندان در تهران ، روش مناسبی است که بهترین کلینیک زیبایی دندان، آن را پیشنهاد می دهد. گام هایی که لازم است در این راه برداشته شود عبارتند از :

 • مراجعه به یک دندان پزشک حاذق

تشخیص این که تا چه اندازه جرم ها در دندان های ما رسوب کرده اند و چه روشی می تواند نیاز ما را برطرف کند توسط پزشک قابل تعیین می باشد.

 • تهیه تصاویر رادیوگرافی

پزشک برای اینکه اشراف کامل به جرم ها و میزان آن ها داشته باشد ، از شما می خواهد که تصاویر رادیوگرافی را برای ایشان تهیه کنید. عمق و میزان رسوبات از طریق این تصاویر به خوبی قابل تعیین است ، در ادامه ایشان با استفاده از متد مناسب ، به خوبی آن ها را رفع خواهد کرد.

 • تعیین وقت مناسب برای جرم گیری دندان

بعد از اینکه تعیین شد شما داوطلب مناسبی برای انجام این پروسه هستید پزشک برای شما وقتی تعیین می کند تا در آن روز با حضور در کلینیک یا مطب جرم دندان های شما زدوده شوند.
وقتی که موعد پاکسازی دندان های شما از راه رسید ، دندان پزشک با برداشتن گام های زیر می تواند نتایج درخشانی را برای شما به ارمغان بیاورد.

گام به گام این پروسه زیبایی

 1. استفاده از کرم بی حسی موضعی : برای اینکه شما در حین پروسه متوجه درد نشوید پزشک از بی حسی موضعی در قالب کرم استفاده می کند. با توضیح این موضوع حالا به خوبی متوجه شدید که جرمگیری دندان ، آمپول ندارد.
 2. جرم زدایی : در این گام پزشک حاذق با یک ابزار قلاب مانند شرایطی را فراهم می آورد تا بتواند تمام رسوبات خط لثه شما را به خوبی بتراشد. تراشیدن تا جایی ادامه پیدا می کند که به سطح دندان های شما برسد. پاکسازی نقاطی که با استفاده از مسواک و نخ دندان دشوار است ، در طی این پروسه به سادگی انجام می شود.
 3. پلنینگ دندان : در گام نهایی متخصص با استفاده از کورت ، لبه های ناهموار ریشه دندان را صاف می کند. این گام با هدف حذف فضای به وجود آمده بین دندان و لثه که محل خوبی برای تجمع پلاک ها می باشد ، انجام می پذیرد.

تذکر : برای افرادی که رسوب دندان های آن ها شدید است ، احتمال اینکه در طی جلسات متعدد پاکسازی دندان های آن ها انجام شود بسیار است.

نکته : احتمال اینکه در طی این پروسه آسیب های جزئی به لثه شما وارد شود بسیار است به همین ترتیب متخصص در کلینیک خوب برای جرم گیری دندان در تهران ، برای جلوگیری از ورود باکتری به محل زخم ها استفاده از آنتی بیوتیک و دهانشویه را پیشنهاد می دهد.

کاندیدای مناسب پروسه

طبق آمار حدود نیمی از افراد بالای 30 سال ، تجربه شدت متفاوتی از جرم دندان را داشته اند که در صورت شدید شدن آن ، احتمال بروز بیماری پریودنتال وجود خواهد داشت. لازم است بدانید با بالا رفتن سن ، ریسک بروز این عارضه افزایش پیدا خواهد کرد. فاکتورهای موثر که می تواند بر انباشت پلاک ها موثر واقع شود و لزوم انجام جرمگیری دندان را در شما به وجود آورد عبارتند از :

 • دیابت
 • سابقه خانوادگی بیماری های دهان و دندان
 • بیماری زمینه ای مانند عارضه های قلبی و آرتریت
 • تغییرات هورمونی که بر سلامت دندان ها آثار مخرب می گذارند مانند ژنژیویت
 • بارداری یا روش هایی که برای جلوگیری از بارداری استفاده می شوند.
 • ارتودنسی نامناسب یا ترمیم معیوب دندان ها که محل مناسبی را برای تجمع رسوبات فراهم می اورد.
 • اور بایت (قرار گرفتن دندان های فوقانی روی دندان های زیرین) یا کجی آن ها
 • بهداشت ضعیف دندان ها
 • استعمال سیگار و دخانیات

انتظارات بعد از جرم گیری دندان

بعد از اینکه این مراحل جرمگیری دندان در تهران ، به اتمام رسید ، باکتری ها و پلاک های کمتری در مینا دندان های وجود خواهد داشت. بروز التهابات بعد از این پروسه طبیعی است و با گذشت زمان به تدریج از بین خواهد رفت. در طی ویزیت های فالو آپ در صورت نیاز متخصص در بهترین کلینیک دندان پزشکی، با دقت به محل اتصال دندان و لثه توجه خواهد کرد تا تعیین کند چه میزان از رسوبات از بین رفته اند و ایا نیاز به تکرار پروسه وجود خواهد داشت یا خیر. این نکته مهم را در گوشه ذهن به خاطر داشته باشید که اگر فرد به بیماری پریودنتال مبتلا باشد ، احتمال باقی ماندن جرم ها وجود دارد که در این صورت ترجیح متخصص از همان ابتدا به استفاده از روش هایی از قبیل پیوند استخوان ، جراحی کاهش پلاک ها و پیوند بافت نرم می باشد.

آیا جرم گیری دندان را خراب میکند ؟

جرم‌ گیری دندان‌ ها به طور کلی فرآیندی است که برای از بین بردن پلاک و جرم ‌های تشکیل شده روی دندان ‌ها و زیر خط لثه استفاده می‌ شود. این فرآیند توسط دندانپزشکان یا متخصصین بهداشت دهان و دندان انجام می ‌شود و معمولاً به حفظ سلامت دهان و دندان کمک می ‌کند. با این حال ، برخی افراد ممکن است نگران مضرات جرم‌ گیری دندان باشند و این تصور را داشته باشند که جرمگیری به دندان ‌ها آسیب می رساند.

در اینجا به بررسی چند نکته می ‌پردازیم:

 • آسیب به مینای دندان : اگر این فرآیند به درستی و با استفاده از تکنیک ‌های مناسب انجام شود ، آسیبی به مینای دندان وارد نمی ‌شود. ابزارهای مورد استفاده برای جرم‌ گیری طراحی شده ‌اند تا پلاک و جرم ‌ها را بدون آسیب به ساختار دندان حذف کنند.
 • حساسیت دندان ‌ها : پس از جرم ‌گیری دندان ، برخی افراد ممکن است دچار حساسیت موقت در دندان‌ های خود شوند. این حساسیت معمولاً به دلیل حذف لایه جرم و افزایش تماس مستقیم با مواد تحریک‌کننده (مانند غذاهای سرد یا گرم) ایجاد می ‌شود و معمولاً به مرور زمان کاهش می‌ یابد.
 • خونریزی لثه ‌ها : ممکن است بعد از این کار ، لثه‌ ها کمی خونریزی کنند ، خصوصاً اگر قبل از جرم‌ گیری التهاب یا بیماری لثه وجود داشته باشد. این خونریزی معمولاً موقت است و با رعایت بهداشت دهان و دندان بهبود می ‌یابد.
 • فواید بلند مدت : جرم ‌گیری منظم دندان می ‌تواند از بیماری‌ های لثه ، پوسیدگی دندان و بوی بد دهان جلوگیری کند. همچنین به حفظ سلامت کلی دهان و دندان کمک می‌ کند و مانع از تشکیل پلاک و جرم ‌های مضر می‌ شود.

به طور کلی ، جرم‌گیری دندان‌ ها اگر توسط یک متخصص حرفه ‌ای و با رعایت تکنیک‌ های مناسب انجام شود ، به دندان‌ه ا آسیب نمی ‌رساند و حتی برای حفظ سلامت دهان و دندان ضروری است. اگر نگرانی یا مشکلی دارید ، بهترین راهکار این است که با دندانپزشک خود مشورت کنید تا شما را به طور دقیق راهنمایی کند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها