جراحی فک

در برخی از موارد به هم ریختگی ها و عدم تطابق دندان ها به دلیل وجود اختلالاتی در فک بالا یا پایین می باشد. ممکن است برخی از این مشکلات با انجام ارتودنسی قابل درمان باشند اما گاهی مشکلات حاد فک به گونه ای است که نه تنها ارتودنسی کافی نبوده بلکه هیچ نوع تاثیری بر روی مشکلات موجود ندارد از همین رو انجام جراحی فک ضروری می شود. عمل زیبایی فک با هدف رفع ناهنجاری های اسکلتی و دندانی اساسی و جزئی از جمله نامرتبی های فک و دندان انجام می شود. انجام این فرایند بر روی هر فرد می تواند باعث بهبود عملکرد مفاصل فک در زمان جویدن ، صحبت کردن و تنفس شود. البته همانطور که گفته شد عمل فک جزء جراحی های زیبایی محسوب می گردد که علاوه بر اصلاح عملکرد مفاصل ، بهبود زیبایی چهره فرد را نیز به دنبال دارد. اما در بیشتر موارد جراحان و متخصصان دندان پزشکی آن را جهت اصلاح مشکلات عملکردی و بهبود وضعیت دندان ها توصیه می کنند. در آخر می توان گفت این پروسه به عنوان در حوزه زیبایی تخصص دندان پزشکی قرار دارد که دارای طیف گسترده ای می باشد. در ادامه این مقاله با کلینیک ایران دنتال ، بهترین مرکز تخصصی جراحی فک در تهران همراه باشید تا در رابطه با روند جراحی ، مدت زمان انجام آن ، هزینه و هر آن چه که نیاز است در مورد با آن بدانید اطلاعات مفیدی کسب کنید.

 

جراحی فک-کلینیک ایران دنتال

 

در چه مواقعی نیاز به انجام جراحی فک داریم؟

 • اختلالات به جود آمده در فک همانند عقب بودن یا جلو بودن فک ممکن است بر اثر عوامل ژنتیکی ، مادرزادی یا تکامل به وجود آمده باشد. به همین دلیل از بدو تولد یا در حین رشد همراه با فرد باشد.
 • علاوه بر آن نیز وارد شدن یک آسیب جدی به مفاصل فک یا رشد تومور نیز می تواند موجب به وجود آمدن بدشکلی در فک و دندان ها در هر سن و سالی شود.
 • برخی از دلایلی که نشان می دهد فرد مبتلا به ناهنجاری های فک و دندان به عمل فک نیاز دارد شامل زخم دهان ، مشکلات تنفسی ، رشد غیر طبیعی هر دو فک ، عدم قرار گیری دندان ها بر روی یک دیگر ، ناتوانی در صحیح خوردن و جویدن ، ایمپلنت دندان و رفع ضایعات استخوانی ، وجود عفونت در دهان ، غدد بزاقی ، فک و گردن ، نامتقارن بودن صورت ، صدمه دیدن فک بر اثر اصابت ضربه ، اختلال در مفاصل فک ، ناهنجاری های ساختاری رایج در فک و دندان ، نقص های مادرزادی و غیره می شود.
 • در صورتی که از هر یک از مشکلات فوق رنج می برید یا بر اثر اصابت یک ضربه دچار شکستگی فک و عدم قرار دهی دندان ها بر روی یک دیگر شدید می توانید به یک جراح مجرب و متبحر در زمینه جراحی زیبایی فک مراجعه نمایید و نسبت به درمان این مشکل با انجام عمل زیبایی اقدام نمایید.

انواع مختلف عمل جراحی فک کدام ها هستند؟

عمل فک، مشکلاتی را اصلاح میکند که باعث میشود فک شما خیلی عقب یا جلو باشد و ویژگی های صورت شمارا نامتعادل بسازد. بطور کلی 3 نوع جراحی فک وجود دارد:

 1. استئوتومی فک بالا : این نوع از عمل جراحی فک زمانی انجام میشود که فک بالایی شما خیلی جلو یا عقب باشد. این درمان همچنین اپن بایت و کراس بایت را نیز حل میکند
 2. استئوتومی فک پایین:این اصلاح فک زمانی انجام میشود که فک پایینی خیلی جلو یا عقب باشد
 3. جراحی دوفک:این جراحی فک برای زمانی است که شما مشکلی دارید که بر هردو فکتان تاثیر گذاشته است

سن مناسب برای عمل کردن فک

سن مناسب برای انجام عمل جراحی زیبایی فک بین 18 تا 25 سالگی می باشد ، چرا که رشد فک برخلاف سایر اجزای صورت در این بازه سنی به مرحله نهایی خود رسیده و متوقف می گردد. طبق دستورالعمل بهترین کلینیک جراحی فک در تهران تغییر چهره از این طریق باید در این سن انجام شود تا فرد دوره بلوغ استخوانی خود را پشت سر گذاشته باشد. اما چنانچه فک بیمار بر اثر مشکل جدی و حادی همچون تصادف یا وجود تومور نیاز به انجام عمل جراحی داشته باشد ، جراح تنها باید بر روی بهبود مشکل موجود تمرکز کند. در چنین شرایطی چون هدف انجام عمل جراحی درمان مشکل موجود می باشد سن مسئله مهم و حائز اهمیتی نمی باشد.

مزایای انجام عمل فک

جراحی فک به طور قطع برای درمان مشکلات ضروری انجام می شود و از همین رو بعد از آن مزیت های بسیار زیادی را برای بیمار خود در پی دارد:

 • انجام عمل فک ، باعث بهبود وضعیت فک ، زیبایی ، جذابیت و شادابی چهره بیمار می شود و در نهایت اعتماد به نفس او در زمان رو به رو شدن با افراد افزایش پیدا می کند.
 • باعث می شود غذا خوردن برای فرد آسان شود.
 • انجام این عمل جراحی به جلوگیری از سایش دندان ها نیز کمک می کند.
 • عملکرد دندان ها و دهان را بهبود می بخشد.
 • ناهنجاری های موجود در فک که می توانند در تنفس فرد مشکل ایجاد کنند با انجام عمل جراحی زیبایی فک درمان می شوند.
 • بهداشت دهان و دندان را راحت تر کرده و در نهایت از ابتلای فرد به بیماری های لثه ای و پوسیدگی های دندان جلوگیری می کند.

دوره ریکاوری بعد از جراحی فک

ممکن است که دوره بهبودی و انجام جراحی فک چه مدت طول می کشد و شما چه زمانی به نتیجه ایده ال خود دست پیدا می کنید ، برای شما نیز سوال باشد. باید بگویم زمان انجام عمل جراحی زیبایی فک ، بین 1 الی چند ساعت زمان می برد که با در نظر گرفتن میزان و نوع ناهنجاری و همچنین شرایط بیمار ، زمان دقیق آن تعیین می شود. البته در صورتی که در حین انجام جراحی چالشی به وجود اید ممکن است این زمان افزایش یابد.

پس از اتمام انجام عمل جراحی ، باید بیمار به مدت دو روز در بیمارستان بستری گردد تا وضعیت او در این دو روز به طور کامل تحت نظر قرار گیرد. پس از ترخیص شدن از بیمارستان نیز لازم است تا بیمار در منزل به استراحت بپردازد و از خندیدن ، حرف زدن و تکان دادن زیاد عضو بعد از این پروسه ، خودداری کند.

وی باید دستورالعمل هایی که پزشک در بهترین مرکز عمل فک در تهران، برای او تجویز می کند را به طور کامل و درست انجام دهد تا دوران نقاهت ش تمام گردد. احتمال خونریزی تا حدود 2 هفته پس از انجام جراحی طبیعی بوده ، درد و تورم نیز تا گذشت یک هفته پس از جراحی وجود دارد که با مصرف دارو های مسکن و تجویز شده توسط جراح کاهش می یابند. پس از گذشت یک هفته بیمار برای بررسی وضعیت خود به باید به پزشک خود مراجعه نماید. تا حدود دو ماه پس از آن نیز بیمار باید تنها غذاهای نرم را مصرف کند و پس از ان شروع به استفاده از غذاهایی مانند سالاد کند.

بعد از جراحی فک چه اتفاقی می افتد؟

هنگام اقامتتان در بیمارستان، پزشک شما پیشرفتتان را بررسی میکند. در این قسمت نگاهی به چند مورد از اتفاقاتی که حین ریکاوری تجربه خواهید کرد می اندازیم:

 • یک آتل پلاستیکی که جراحتان حین جراحی فک برای شما قرار داده است در دهانتان خواهد بود. این آتل به عضلات فک شما کمک میکندتا با موقعیت جدید هماهنگ شوند. شما باید این آتل را به غیر از زمان خوردن چیزی و یا تمیز کردن دندان ها در دهان خود نگه دارید.
 • صورت شما احتمالا مقداری متورم خواهدبود. برای کاهش این ورم باید هنگام خوابیدن سر خود را رو به بالا گرفته و دارو های مورد نیاز را مصرف کنید
 • داروهایی که برای شما جهت جلوگیری از درد و عفونت تجویز میشود را مصرف کنید
 • برای 24 ساعت اولیه باید بسته های یخ را روی صورت خود بگذارید به این صورت که 20 دقیقه آن را نگه داشته و 10 دقیقه به صورت استراحت دهید
 • در چندهفته اول، رژیمتان آبکی خواهد بود
 • پزشک شما آتل پلاستیکی را بعد از حدود هشت ماه در می آورد
 • اگر سیم ارتودنسی دارید، به مدت 6 تا 9 ماه پس از جراحی، به گذاشتن آن ادامه دهید
 • پس از برداشتن سیم ارتودنسی، باید نگهدارنده های جا به جا شونده را جایگزین آن کنید تا دندان ها در موقعیت جدید قرار بگیرند. پزشکتان به شما خواهد گفت که هرچندوقت یک بار باید ازاین نگهدارنده ها استفاده کنید اما معمولا بیماران به مدت یک سال و به شکل مداوم از آن استفاده میکنند. پس از آن احتمالا چندشب در هفته به آن ها نیاز خواهید داشت.

میزان درد در جراحی زیبایی فک چقدر است؟

 

درد بعد از جراحی فک - کلینیک ایران دنتال

 

یکی از متداول ترین سوالاتی که افراد به دلیل ترس از درد از جراح و دندانپزشک خود می پرسند این است که میزان درد جراحی زیبایی فک چقدر است؟ در پاسخ به این سوال باید بگویم درد داشتن پس از انجام عمل فک طبیعی بوده چرا که این ناحیه تغییرات بسیار زیادی کرده است. پس از انجام جراحی فک نیز بروز درد محدودیت های در حرف زدن و غذا خوردن وجود دارد که باید فرد آن ها را تحمل نماید. درد و تورم همانطور که گفته شد حدود 1 الی 2 هفته وجود خواهد داشت که می توان با استفاده از دارو های مسکن آن ها را کاهش داد.

هزینه جراحی فک

مطمئنا افرادی که به ناهنجاری های فک دچار هستند زمانی که اقدام به رفع آن می کنند ، اولین چیزی که ذهنشان را درگیر می کند و می تواند آن ها را از انجام این پروسه منصرف سازد هزینه نهایی عمل فک می باشد. از همین رو قبل از پیدا کردن جراح خود به دنبال آگاهی پیدا کردن از هزینه نهایی این عمل می باشند. اما لازم است بگویم که هزینه جراحی فک به دلیل اینکه بر اساس فاکتور های مختلفی از جمله محل انجام جراحی ، مهارت و تخصص جراح و دندانپزشک ، میزان اختلالات فک ، هزینه بیهوشی و دارو های تجویز شده و از این دست موارد تعیین می گردد ، ثابت نمی باشد. از همین رو افراد متقاضیان انجام این عمل باید در ابتدا یک جراح و دندانپزشک مجرب و متبحر در محل سکونت خود پیدا کنند ، تحت معاینه قرار گیرند تا در رابطه با هزینه نهایی آگاهی کسب کنند. لازم به ذکر است که دلیل انجام جراحی نیز می تواند بر روی هزینه نهایی آن تاثیر بگذارد ، چرا که اگر عمل فک به دلایل درمانی انجام شود این امکان وجود دارد تا تحت پوشش بیمه ی بیمار قرار بگیرد و شرکت بیمه طرف قرار داد با بیمار بخش یا تمام هزینه عمل را پرداخت نماید. از همین رو اگر بخواهید اطلاعات کامل تری در رابطه با هزینه نهایی فک داشته باشید ، حتما حتما نیاز است تا به یک جراح و دندانپزشک خوب و مجرب مراجعه کنید تا معاینه شوید. پزشک پس از بررسی و معاینه قرار دادن شما می تواند اطلاعات دقیق تری را در رابطه با این فرایند به شما دهد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد
محمد
7 ماه قبل

سلام می خواستم بدونم بعد جراحی فک برای حرف زدن مشکلی پیش میاد و سخت میشه ؟

آرتین
آرتین
2 ماه قبل

توی سن 35 سالگی هم میشه جراحی فک انجام داد یا ممکنه عوارض داشته باشه ؟