جراحی دندان از صفر تا صد با ایران دنتال

هیچ تضمینی وجود ندارد که دندان های ما برای همیشه ، سالم بمانند. حتی با وجود اینکه راه های مختلفی برای نگهداری از آن ها مورد استفاده قرار گرفته است ، در برخی موارد پزشک جراحی دندان را توصیه می کند. منظور از جراحی پروسه ای است که در طی آن دندان ها به طور کامل از ریشه کشیده می شوند. با وجود اینکه این متد آخرین راه برای پزشکان می باشد ، دلایل متعددی وجود دارد که نیاز به آن را در بین افراد به وجود می اورد. اگر می خواهید بدانید که رسالت این پروسیجر چه می باشد و چه زمانی پزشک استفاده از این روش را به شما پیشنهاد می دهد ، مقاله ارائه شده از کلینیک ایران دنتال به خوبی این موضوع را برای شما روشن می سازد.

 

جراحی دندان- کلینیک ایران دنتال

 

دلایل انجام جراحی دندان

اولویت همه دندان پزشکان به حفظ دندان‌های طبیعی می‌باشد، به همین خاطر در ابتدا به هر مراجعه کننده برای درمان مشکل موجود، ابتدا ترمیم و بازسازی مانند پر و روکش کردن را پیشنهاد می‌دهند. اگر استفاده از این روش‌ها مؤثر نبود در آخرین مرحله کشیدن دندان کارساز خواهد بو، این تکنیک زمانی اتفاق می‌افتد که مینا به‌جامانده به‌اندازه‌ای مستحکم نباشد که بتوان با پر کردن آن را تقویت کرد. از جمله مشکلاتی که پزشک را مجاب به جراحی دندان می‌کند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پوسیدگی شدید دندان
 • وجود شکستگی در آن
 • جراحی دندان نهفته
 • ازدحام دندان‌ها
 • بیماری شدید لثه
 • نیاز به ایمپلنت به علت از بین رفتن کامل دندان‌ها

اقدامات قبل از جراحی دندان

در اولین مرحله برای اینکه عمق پوسیدگی و صدمات موجود مشخص شود، پزشک از شما می‌خواهد که تصاویر رادیولوژی از دندان‌هایتان تهیه کنید. البته این مرحله بعد از معاینه بالینی توصیه می‌شود. پزشک با ارزیابی دقیق دندان‌های شما بعد از اطمینان از اینکه در شرایط سالمی به سر می‌برید یعنی داروی و مکمل خاصی مصرف نمی‌کنید، با بررسی تصاویر رادیولوژی، بهترین پلن جراحی را برای شما می‌چیند.

اولین گام: بی حسی در جراحی دندان

برای اینکه شما طی بیرون کشیدن دندان متوجه دردی نشوید، پزشک از بی حسی استفاده می‌کند. در برخی مورد که بیماران اضطراب زیادی دارند، استفاده از قرص آرام بخش تحت نظر خود ایشان می‌تواند مؤثر باشد. متخصص در بهترین کلینیک جراحی دندان در تهران، از متدهای مختلفی برای بی حسی دندان‌ها مدد می‌گیرد که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اکسید نیتروژن

گاز خنده، شاید نام مناسبی باشد که برای ترکیبات این گاز در نظر گرفته‌اند. پس از استشمام آن از طریق ماسک، مقدار قابل توجه از این ترکیبات به بدن شما وارد می‌شود و شرایطی را فراهمی می‌آورد که در طی جراحی دردی را حس نکنید. بعد از اتمام پروسه به زودی شاهد برطرف شدن آثار این ماده خواهید بود.

آرام‌بخش‌های خوراکی

مصرف آرام بخش برای جلوگیری از درد در دوزهای بالاتر ممکن است برای برخی از مراجعه کنندگان توصیه شود. ترکیبات دیازپام، مید از و لام، تریازولم و لورازپام همگی که سدی در برابر احساس درد طی جراحی دندان می‌باشند. برای برخی از مراجعین که پروسه پیچیده‌تری پیش رو دارند، به طور همزمان از اکسید نیتروژن نیز استفاده خواهد شد. اینکه چه مقدار از این دارو برای شما تجویز شو، بسته به پیچیدگی پروسه متفاوت می‌باشد.

نکته: افرادی که پزشک برای آنها از آرام بخش چه به صورت وریدی یا به صورت خوراکی استفاده می‌کند، حضور یک همراه در کنار خود احتیاج دارند.

اعمال بی حسی موضعی

با پیشرفت علم دندان پزشکی، محققین به این موضوع پی بردند که می‌توان تنها قسمت مورد نظر در کشیدن دندان با بی حسی موضعی، تحت تأثیر قرار داد. در این روش به صورت موقت، بیمار دردی را حین جراحی حس نمی‌کند. بسته به این موضوع که پروسه چه مدت زمان طول بکشد و برای هر فرد مقادیر متفاوتی از بی حسی موضعی اعمال می‌شود.

گام دوم: در طول جراحی دندان چه اتفاقی می‌افتد؟

بعد از اینکه تصویر رادیولوژی با دقت توسط پزشک چک شد ایشان از یکی از روش‌های فوق برای بی حس کردن لثه شما استفاده می‌کند. لازم به ذکر است که ترکیبات موجود در مواد بی حسی قسمت وسیعی از تحت تأثیر قرار می‌دهد. در ادامه پزشک با استفاده از ابزار مخصوص، به‌آرامی دندان پوسیده را از ریشه به بیرون می‌کشد. در مواقعی که مینا دندان آسیب دیده باشد و دیواره کافی برای کشیدن دندان وجود نداشته باشد، پزشک از یک برش کوچک برای بیرون کشیدن عضو استفاده می‌کند. بعد از اینکه دندان از جای اصلی خود به بیرون کشیده شد، بقایای ریشه از درون لثه بیرون آورده می‌شود تا لثه دچار عفونت نشود. اگر ایشان در کلینیک خوب دندان پزشکی از برش برای جراحی دندان در تهران استفاده کند، در نهایت با اعمال چند بخیه، محل برش‌ها را به هم پیوند خواهد زد.

گام سوم: بعد از جراحی دندان

پس از اتمام پروسیجر، دندان پزشک یک گاز استریل در محل جراحی قرار می‌دهد و از شما می‌خواهد با اعمال فشار اندک، خونریزی آن را متوقف کنید. فشار جزئی به همراه خاصیت انعقادی خون موجب جوش خوردن جای بخیه‌ها خواهد شد. طبق نظر متخصصان، خونریزی جزئی به صورت خونابه بعد از گذشت 24 ساعت طبیعی است و به مرور برطرف خواهد شد. در مجموع شما زمانی مجاز به برداشت گاز استریل می‌باشید که خونریزی به طور کامل برطرف شده باشد.

مزایای عمل دندان

کشیدن دندان از قدیم در میان دندان پزشکان با استفاده از روش‌های مختلف رایج بوده است. دلیل منسوخ نشدن آن این است که تاکنون روش جایگزین مناسبی برای آن معرفی نشده است. از جمله مزایای جراحی دندان میتان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش باکتری‌های دهان که به لثه و دندان‌های شما آسیب می‌رساند.
 • این متد بهترین روش برای انتقال پوسیدگی به سایر دندان‌های می‌باشد که در نهایت به حفظ سلامت دهان و دندان شما منجر می‌شود.
 • جراحی دندان‌های شکسته و عفونی، روش قطعی برای از بین بردن درد دندان است که از گسترش عفونت نیز جلوگیری می‌کند.

ریسک‌های کشیدن دندان

همان‌طور که از نام این متد پیدا است، این فرایند ماهیت جراحی دارد بنابراین طبیعی است اگر بعد از آن عوارض مشابه با سایر پروسه‌های جراحی مانند عفونت، خشکی ریشه، آسیب‌های موقت عصبی، تاخیر در بهبودی را تجربه کنید.

دوران نقاهت بعد از این عمل

مدت زمان استراحت شما کاملاً به نوع جراحی مرتبط می‌باشد. اکثر مراجعه کنندگان بعد از گذشت دو الی سه روی می‌توانند به روتین زندگی خود بازگردند. اگر با کشیدن دندان، استخوان فک شما تحت تأثیر قرار بگیرد به مدت زمان طولانی‌تری برای بهبودی نیاز خواهید داشت تنها نکته حائز اهمیت این است که به توصیه‌های مراقبتی ارائه شده، خوب گوش دهید. بعد از جراحی دندان در تهران بسیاری به ایمپلنت می‌اندیشند، مدت زمانی که می‌بایست صبر کنید تا لثه شما برای کاشت ایمپلنت آماده شود با نظر پزشک در بهترین کلینیک دندان پزشکی تعیین می‌شود.

 

نکات بعد از جراحی دندان + ایران دنتال

 

مراقبت‌های بعد از کشیدن دندان

بعد از اینکه دندان پوسیده از محیط دهان شما خارج شد لازم است اقدامات زیر را برای کوتاه کردن دوران نقاهت مد نظر قرار دهید:

 • محیط دهان خود را پاکیزه نگه دارید، به این منظور دندان پزشک استفاده از دو الی سه بار در روز از دهان‌شویه آنتی باکتریال را توصیه می‌کند.
 • استفاده مستقیم از مسواک تا تأیید پزشک ممنوع می‌باشد با این حال می‌توانید سایر دندان‌ها را با مسواک هم بشویید و هم نخ بکشید.
 • داروهای تجویزی را به طور مرتب مصرف کنید، دندان پزشک برای کنترل درد و عفونت بعد از جراحی دندان برای شما آنتی بیوتیک و مسکن تجویز می‌کند. به این موضوع توجه کنید که حتماً آنها را در زمان بندی مشخص مصرف کنید.
 • انجام هر نوع فعالیت شدید بدنی در قالب کار یا ورزش بعد از این پروسه ممنوع است. هرگونه افزایش ضربان قلب ریسک خونریزی بعد از جراحی را افزایش خواهد داد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها