بلیچینگ دندان یا سفید کردن دندان های طبیعی

تا به حال به این موضوع توجه کرده اید که داشتن لبخند زیبا تا چه اندازه می تواند بر گیرایی لبخند موثر باشد. خواه نا خواه ما به لبخند فردی که دندان های مرواریدی دارد جذب می شویم. یکی از موضوعات غیر قابل انکار این است که سفیدی دندان ها با گذشت زمان کدر و زیبایی همیشگی خود را از دست می دهد. و به همین دلیل روش های مختلفی اعم از بلیچینگ دندان برای رفع این مسئله ابداع شد. اینکه این پروسه تا چه اندازه مفید خواهد بود و ایا نتایج حاصل از آن قابل بازگشت است در این مقاله توسط کلینیک ایران دنتال ، بهترین مرکز تخصصی بلیچنگ دندان در تهران توضیح داده شده است.

 

بلیچینگ دندان - کلینیک ایران دنتال

 

بلیچینگ دندان

بلیچینگ در واقع همان پروسه سفید کردن دندان ها است که با نام وایتنینگ نیز شناخته می شود. همانطور که از نام آن مشخص است پزشک در این پروسه با طی کردن گام های مشخصی و با استفاده از ابزار خاص به حذف لکه های دندان می پردازد. تاکنون دلایل بسیاری برای رنگ گرفتن دندان ها معرفی شده و نیاز به انجام وایتنینگ را در افراد به وجود آورده است . اگر شما هم داشتن لبخندی زیبا و درخشان اهمیت می دهید ، در ادامه به توضیح موشکافانه در رابطه با این مقاله پرداخته ایم ، پس با ما همراه باشید.

انواع لکه های دندان

لکه های دندان بنا به دلایل متعددی در مینا دندان ها تشکیل می شوند ، برای اینکه بدانید چه اشخاصی به بلیچینگ دندان در تهران یا سایر شهرها نیاز دارند بهترین کلینیک اشاره ای به انواع لکه های دندان می کند و از منشا دقیق ایجاد آن ها صحبت می کند. علاوه بر این موضوع ، آگاهی از این موضوع برای ان دسته از افرادی که وایتنینگ دندان ها فکر نکرده اند ، به عنوان یک عامل بازدارنده تلقی خواهد شد. با توجه به اینکه برای پاکسازی هر نوع لکه راهی مجزا پیشنهاد داده می شود ، توصیه ما به شما این است که درمورد کیس خاص خودتان با پزشک صحبت کنید. انواع لکه های معرفی شده عبارتند از :

زردی ذاتی دندان ها

تفاوت در رنگ مینا دندان نیز همانند رنگ پوست و مو و غیره بسته به هر شخص متفاوت خواهد بود. بسیار از انسان ها با دندان های کدرتر متولد می شوند که هیچ ارتباطی به مسواک نزدن یا داشتن لایف استایل خاص آن ها ندارد. طبق گزارشات ، تفاوت در رنگ دندان ها را می توان حتی به تفاوت در ژنتیک نیز نسبت داد. با این حال تفاسیر حتی اگر با دندان های سفید نیز به دنیا آمده و زندگی سالمی نیز داشته باشید ، مصرف برخی مواد غذایی و داروها مانند آنتی بیوتیک ها و همچنین استفاده از فلوراید به تدریج بر زردی دندان ها اثرگذار خواهد بود.

لکه های غیر ذاتی

این تغییر در رنگ دندان ها همانی است که در واقع به بیس آن ارتباط ندارد و در قسمت بیرونی نقش می بندند . قهوه ، خوراکی های مصنوعی و مصرف سیگار از جمله فاکتورهای معرفی شده اند که نیاز به بلیچینگ دندان را در افراد به وجود می اورد. همانطور که قبلا نیز به این موضوع اشاره کردیم استفاده از آنتی بیوتیک ها از دیگر دلایلی است که نمی توان از ان چشم پوشید.

روش های سفید کردن دندان

بسته به میزان زردی ، برای وایتنینگ دندان ها تاکنون راه های مختلفی مطرح شده است. از خمیر دندان های مخصوص گرفته تا روش های پیشرفته انجام بلیچینگ دندان در تهران ، توسط کلینیک خوب، متدهای متنوعی هستند که می توانند پاسخگوی نیاز شما باشند. در این بین برخی از محصولات تنها پاک کننده های لکه های بیرونی هستند ، تعدادی دیگر برای رفع زردی های بیرونی و درونی معرفی شده اند. دندان پزشکان با استفاده از محصولات ساخته شده بر پایه هیدروژن پراکسید پیوستگی لکه ها را از بین می بردند ، از انواع رایج ان ها می توان به کاربامید پراکسید اشاره کرد. این ماده مورد استفاده برای بلیچینگ ، در غلظت های بالا و دوزهای قوی تر ممکن است سلامت جان انسان ها را به خطر بیاندازد به همین دلیل مصرف آنها تنها تحت نظر پزشک توصیه می شود.

تذکر : نکته ای که می بایست آن را در گوشه ذهن نگه دارید این است که قبل از برداشتن هر گامی حتما باید در مورد حساسیت های موجود صحبت کنید. تشخیص این موضوع که شما به ترکیبات یاد شده حساسیت دارید یا خیر از این طریق امکان پذیر است که با استفاده از سفید کننده های دارای هیدروژن پراکسید ، احتمال بروز دندان درد ، خونریزی و ایجاد قرمزی در لثه ها وجود دارد. در ادامه به طور مفصل به توضیح روش های وایتنینگ دندان خواهیم پرداخت.

 

بلیچینگ دندان - دکتر صابری

 

انجام بلیچینگ دندان در مطب

برای اینکه بتوان بعد از انجام پروسه سفید کردن دندان به زودی شاهد آثار شگفت انگیز آن باشیم ، پزشکان از ترکیباتی استفاده می کنند که از غلظت بالایی برخوردار است. انجام بلیچینگ در مطب بسته به نظر دندان پزشک ، اغلب به جلسات متعدد احتیاج دارد. تا ایشان گام به گام شما را به مطلوب نزدیک کند. لازم به ذکر است که برای دستیابی به هدف زیباسازی دندان ها تنها روش فوق مطرح نیست و در مواقعی ، وایتنینگ با ابزار برقی نیز انجام پذیر است.گاها پس از شستشو دندان ها به مدت 20 الی 30 دقیقه با محلول هیدروژن پراکسید ، استفاده از لیزر برای حذف لکه ها در بلیچینگ یا سفید کردن دندان نیز موثر واقع می شود.

  • محصولات سفید کننده

در برخی موارد که زردی دندان ها شدید نباشد ، پزشک در مرکز تخصصی بلیچینگ دندان در تهران ، ممکن است سفید کردن آن ها را با استفاده از خمیر دندان یا دهانشویه پیشنهاد دهد که حتی بدون نسخه نیز در داروخانه ها ارائه می شوند. اغلب جوش شیرین ، یکی از ترکیبات جداناپذیر این محصولات می باشد که نقش ساینده ملایم برای از بین بردن لکه ها را ایفا می کند. برخی دیگر از محصولات سفید کننده ، دارای ترکیبات کربنی می باشند که آن ها را ذغالی نیز می نامیم. به این موضوع توجه کنید که در اکثر ساختار سفید کننده ها ، غلظت کم کاربامید و هیدروژن پراکسید نیز وجود دارد به همین دلیل استفاده مکرر از این محصولات به هیچ عنوان توصیه نمی شود زیرا ، با خاصیت سایندگی ، فرسایش همیشگی مینای دندان را نتیجه می دهند. از آنجایی که مینای دندان ، فاقد سلول های زنده است یعنی با آسیب دیدگی قابلیت خود ترمیمی ندارد ؛ بنابراین فرسایش به معنای از بین رفتن دائمی آن ها می باشد.

  • کیت های خانگی بلیچینگ دندان

این گروه از محصولات به صورت ژل یا خمیر در دسترس عموم قرار می گیرند و با استفاده از برس مخصوص قابل استفاده هستند. قبل از استفاده این محصولات توصیه می شود در ابتدا از یک عامل سفید کننده و سپس از ژل یا خمیر استفاده کنیم تا آثار بلیچینگ خانگی دندان به مدت طولانی تری باقی بماند. دسته ای از این محصولات وجود دارند که برای اثرگذار بودن به اشعه لامپ یو وی احتیاج دارند. با این حال تاثیر این اشعه بر کارایی ژل یا خمیر در سفید کردن دندان در حال تحقیق و بررسی است.

کاندیدای مناسب بلیچینگ دندان

داشتن دندان های مرواریدی و تاثیر آن بر جذابیت لبخند افراد ، مطلوب همه انسان ها می باشد . با این حال این موضوع مهم را در گوشه ذهن نگه دارید که سلامتی دندان ها مهم تر می باشد. اگر بنا به یکی از دلایل زیر ، دندان های شما سفیدی طبیعی خود را از دست داده است ، شما کاندیدای خوبی برای وایتنینگ دندان تلقی خواهید شد :

  1. بالا رفتن سن
  2. مسائل ژنتیکی
  3. مصرف داروهایی نظیر تتراسایکلین
  4. لایف استایل متفاوت مانند نوشیدن قهوه ، نوشابه و کشیدن سیگار

چقدر بلیچینگ دندان دوام دارد؟

سؤال اصلی بسیاری از افراد که به دنبال سفید سازی دندان هستند این است که آیا این روش چقدر مدت اثر دارد و نتایج آن چه مدت باقی می‌ ماند؟
پیش از هر چیز ، باید توجه داشت که هیچگاه نباید فکر کنید با یک جلسه بلیچینگ ، همیشه دندان‌ های شما سفید باقی خواهند ماند. مدت اثر بلیچینگ دندان و ماندگاری آن به عوامل زیادی مانند نوع دندان ، مراقبت‌های دندانی ، و… وابسته است. اما بلیچینگ کردن دندان به مدت طولانی مانا نیست و به طور معمول باید هر دو سال یک بار تکرار شود.

حفظ سفیدی دندان‌ها به این وابسته است که شما بعد از بلیچینگ ، توصیه‌های ایمنی را چقدر رعایت می‌ کنید. مصرف زیاد نوشیدنی‌ هایی مانند چای و قهوه ، دخانیات ، مصرف فراوان نوشابه و عدم توجه به بهداشت دهان و دندان از عواملی هستند که ممکن است مدت زمان اثر سفید کردن دندان را کاهش دهند.

توصیه ما برای حفظ یک لبخند زیبا این است که پس از بلیچینگ دندان ، حتماً به توصیه‌ های پزشک خود و بهداشت دهان و دندان بیش از پیش توجه کنید.

بلیچینگ یا کامپوزیت ، کدام بهتر است ؟

برای پاسخ به این سؤال که بلیچینگ بهتر است یا لمینت دندان ، باید ابتدا با روش لمینت دندان آشنا شویم. می‌ توان گفت بلیچینگ دندان یک روش ساده برای سفید کردن دندان است که نیازی به استفاده از مواد و دستگاه‌ های گران‌ قیمت با هزینه بالا ندارد.

اما در لمینت دندان ، از سرامیک‌های ضخیم بر روی دندان استفاده می‌ شود. با استفاده از لمینت ، اقدام به برطرف کردن نقص‌ های دندان نمی‌ کنیم ؛ بلکه آنها را در قاب زیبا پنهان می‌ کنیم. تمامی عیوب دندان با استفاده از لمینت به راحتی پوشانده می‌ شوند.

به‌ عنوان‌ مثال ، در بلیچینگ کردن دندان نمی‌ توانید یک شکستگی دندان را پنهان کنید ؛ زیرا این روش بر روی دندان طبیعی شما انجام می‌ شود. اما در روش لمینت دندان ، تمامی نقاط دندان پوشانده شده و گویا با یک نقاب زیبا ، تمامی نقاط دندانتان را می‌ پوشانید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سارا
سارا
6 ماه قبل

روزبخیر جناب دکتر می خواستم بدونم بلیچینگ دندان اگر زیاد انجام بشه برای دندان ها ضرر داره ؟ و چقدر انجام دادنش بیش از حد محسوب میشه ؟