اقدامات قبل از کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان در بین عموم در واقع اشاره به پروسه ای دارد که پزشک یک متریال خاصی را همانند روکش بر روی دندان ها فرد قرار می دهد و نظم و زیبایی را برای آن به ارمغان می اورد. البته که اصطلاح کامپوزیت به اشتباه در بین مردم رواج پیدا کرده است و می بایست به جای آن از ونیر استفاده کرد. نام کامپوزیت در واقع اشاره به ماده سازنده روکش دارد که در تقسیم بندی ها در دو گروه کامپوزیتی و پرسلانی جای می گیرد. برای اینکه این پروسیجر به نحو احسنت به ثمر بنشیند دو نوع اقدامات قبل از کامپوزیت دندان مطرح می شود که اولا به تلاش های پزشک و در ثانی به احتیاط های مراجعه کننده برمی گردد. در این مقاله کلینیک ایران دنتال ، بهترین مرکز تخصصی زیبایی دندان در تهران ، به طور کامل از این موضوع صحبت خواهیم کرد.

 

اقدامات قبل از کامپوزیت دندان-کلینیک ایران دنتال

 

بیشتر بدانیم ها در اقدامات قبل از کامپوزیت دندان

 1. تاکنون سه نوع ماده برای دستیابی به اهداف زیبایی دندان ها مطرح شده است این متریال عبارتند از : رزینی ، سرامیکی و پرسلانی. نام کامپوزیت در واقع اشاره به نوع مواد رزینی مورد استفاده دارد. برای دو نوع دیگر از لفظ ونیر استفاده می کنیم.
 2. بهترین ونیرها از مواد سرامیکی ساخته شده اند که محققان در تولید ان ها پس از پشت سرگذاشتن یک فرآیند حرفه ای ، سطحی عاری از حفره را ایجاد می کنند. این مواد در مقایسه با پرسلان ها و کامپوزیت ها دارای استحکام بیشتر و عمر طولانی تر می باشند. پیشنهاد می شود در اقدامات قبل از کامپوزیت دندان ، از متریال مورد استفاده آگاهی کامل داشته باشید.
 3. ترکیبات بهترین ونیرهای سرامیکی متشکل از leucite (نوعی شیشه فشرده) ، دی سیلیکات لیتیوم و زیرکونیا می باشد. پزشک ، بعد از ارزیابی دقیق دندان های شما و با توجه به هزینه ای که می خواهید متقبل شوید بهترین نوع آن را برای شما انتخاب می کند.

فاکتورهای تعیین کننده در قیمت ونیر

اولا می بایست از این موضوع آگاهی داشته باشید که قیمت ونیرها چه از نوع کامپوزیتی چه از متریال دیگر به ازای هر یک واحد دندان بررسی می شود. نحوه اعمال ونیرها به صورت مستقیم یا غیر مستقیم و همچنین پیچیدگی پروسه تاثیر بسزایی در قیمت این متد دارد. به عنوان اقدامات قبل از کامپوزیت دندان لازم است از این موضوع مطلع شوید که استفاده از کامپوزیت های ارزان قیمت و بی کیفیت قطعا بعد از مدت ها شرایطی را فراهم می اورد که در نهایت شخص مجبور می شود آن ها را تعویض کند. همچنین این موضوع را در نظر داشته باشید که در روش آماده سازی کامپوزیت ها به روش غیر مستقیم هزینه لابراتور نیز محاسبه خواهد شد.

چرا آماده سازی کامپوزیت دندان مهم است؟

طبق نظر متخصص در کلینیک خوب کامپوزیت دندان در تهران ، اگر پزشک مربوطه تجربه کافی در آماده سازی دندان ها و متریال مورد استفاده را در اقدامات قبل از کامپوزیت دندان نداشته باشد ، مواجه با موارد زیر دور از انتظار نخواهد بود:

 • ظاهری طبیعی برای دندان های شما به ارمغان نخواهد آمد.
 • فاکتورهای متعددی اعم از ضخامت در اعمال ونیر مورد توجه قرار نخواهد گرفت که این موضوع به عمر کوتاه آن ها منجر می شود.
 • در تراشیدن کامپوزیت مورد استفاده گوشه های آن به خوبی مهار نمی شود که این موضوع شکستگی و ایجاد تنش مضاعف در دندان ها را نتیجه خواهد داد.

گام به گام آماده سازی مواد در اقدامات قبل از کامپوزیت دندان

بسته به نوع ماده مورد استفاه پزشک گام های مجزایی برای آماده سازی ونیر برمی دارد که در ادامه به طور کامل از آن ها صحبت کرده ایم:

 • کامپوزیت

تاکنون دو راه برای تعبیه کامپوزیت ها بر روی دندان های فرد مطرح شده است که عبارتند از مستقیم و غیر مستقیم. در روش مستقیم مواد کامپوزیتی با حداقل میزان اماده سازی در نواحی سطحی و فواصل بین دندان ها اعمال می شود. در حالیکه در روش غیر مستقیم لازم است متریال در لابراتور آماده و برای جبران نقوص در جای اصلی خود چسبانده شود.

 • پرسلان

از آنجایی که ترکیبات پرسلانی بسیار حساس به ترک و شکستگی می باشند ، لازم است بعنوان اقدامات قبل از کامپوزیت دندان ، پزشک مربوطه ضخامت مناسبی را برای آن در نظر بگیرد. یک تا یک و نیم میلی متر ، ضخامت مورد نیاز می باشد. سپس ایشان یک لبه بدون زاویه 0.3 میلی متری را در گوشه ها ایجاد و مواد پرسلانی را به نحوی اعمال می کند که دندان ها به طور کامل پنهان شوند.

 • آماده سازی دندان حین اعمال کامپوزیت و ونیر پرسلانی

اعمال روکش بدون آماده سازی دندان بی معنی خواهد بود؛ بنابراین متخصص در کلینیک خوب کامپوزیت دندان در تهران ، ضخامتی از روی سطح دندان را برمی دارد و ان را برای اعمال مواد ترمیمی آماده می سازد.

 

اقدامات قبل از کامپوزیت دندان - ایران دنتال

 

نکات مهم در اقدامات قبل از کامپوزیت دندان

برای اینکه بتوانید از مزایای این پروسه بهره مند شوید لازم است قبل از برداشتن هرگامی به موضوعات زیر توجه کنید:

برند کامپوزیت

در ابتدای مقاله به انواع متریال مورد استفاده اشاره کردیم این موضوع مهم را در گوشه ذهن نگه دارید که علاوه بر ترکیبات مورد استفاده ، برند سازنده آن نیز مطرح است. با تحقیق و جستجو در این زمینه و توجه به ویژگی های زیر پروسه موفقیت آمیزی را پیش رو خواهید داشت:

 1. برخورداری از ظاهری طبیعی
 2. سازگار به دندان و بافت لثه ها
 3. دارای استحکام کافی در برابر سایش و فشار
 4. قابلیت ترمیم و بازسازی برای دندان وجود داشته باشد.
 5. رنگ ونیر کامپوزیتی

در انتخاب رنگ کامپوزیت لازم است این موضوع را در نظر داشته باشید که رنگ آن یک الی دو درجه روشن تر از دندان های دیگر باشد چرا که به مرور با رنگ سایر دندان ها یکی خواهد شد. البته که توجه به رنگ پوست و جنسیت مراجعه کننده نیز در انتخاب این ترکیبات موثر خواهد بود.

اقدامات فرد قبل از کامپوزیت دندان

تا به اینجا مواردی که توضیح داده شد در رابطه با مسئولیت های پزشک در انتخاب متریال و اعمال صحیح مواد ونیر بود. برای به ثمر نشیتن این پروسه تنها تلاش های پزشک کافی نیست ، شما به عنوان مراجعه کننده لازم است اقدامات قبل از کامپوزیت دندان و ونیرپرسلانی زیر را در نظر داشته باشید

 • انتخاب پزشک

همانطور که همه ما می دانیم انتخاب متخصص در بهتریت کلینیک کامپوزیت دندان در تهران ، تاثیر مستقیمی بر رضایت ما از انجام پروسه خواهد داشت. قبل از گرفتن هر تصمیمی لازم است در این زمینه تحقیقات لازم را انجام دهیم و با دیدن رضایت سایر زیباجویان از عملکرد پزشک منتخب اطمینان حاصل کنیم.

 • ترک سیگار

از جمله عوامل مهم بر زردی دندان ها که این روزها افراد مصرف کننده از ان غافل اند ، سیگار می باشد. اولین عضو از بدن انسان که در معرض دود و اثرات ناسالم سیگار قرار دارد ، دهان و دندان ها هستند. در اقدامات قبل از اعمال کامپوزیت ، دخانیات جایی ندارد زیرا با به خطر انداختن سلامت دهان و دندان شرایط را برای اعمال تغییرات دشوار می سازد. در این زمینه بهتر است با پزشک خود صحبت کنید.

 • پرهیز از نوشیدن مشروبات الکلی

مشروبات الکلی اثرات مخربی بر روی دندان ها و بافت لثه ها برجای می گذارد که به شکل آفت ، بیماری های لثه و پوسیدگی دندان رخ نمایی می کند. به عنوان بخشی از اقدامات قبل از کامپوزیت دندان به مدت دو هفته از نوشیدن آن پرهیز کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها