ارتودنسی دندان از مشاوره تا درمان

یکی از تاثیرگذارترین حالاتی که باعث جذب اطرافیانمان می شود ، لبخند ما است. با لبخند زدن ، دندان های ما نمایان می شود ؛ با رخ نمایی این عضو ، دو حالت برای ما اتفاق می افتد یا اینکه لبخند ما جذاب تر می شود و یا اینکه برعکس به کلی زیبایی مان را تحت تاثیر قرار می دهد. نظم و ترتیب در دندان ها از موضوعاتی است که این روزها علاوه بر ایجاد زیبایی از جنبه درمان نیز به آن توجه شده است. ارتودنسی دندان یکی از همین تکنیک هایی است که با استفاده از آن ، می توان زیبایی دندان ها را به ارمغان اورد. اگر شما نیز به زیبایی لبخند خود اهمیت می دهید قبل از مراجعه به کلینیک ایران دنتال ، مرکز تخصصی دندان در تهران ، مقاله زیر را مطالعه کنید.

ارتودنسی دندان-ایران دنتال

ارتودنسی چیست؟

این بخش از علم دندان پزشکی با فوکوس بر قرارگیری صحیح دندان ها در پوزیشن اصلی خود و اصلاح روابط بین فک ها پا به عرضه گذاشت ، از روش های رایج است که لبخندی زیبا را به شما هدیه می دهد. از جمله متدهای رایج ارتودنسی می توان به استفاده از بریس ، الاینر و نگهدارنده ها اشاره کرد. سوالی که ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده این است که ، ایا این پروسه تنها با اهداف زیبایی مد نظر قرار می گیرد ؟ در پاسخ باید گفت خیر ، عدم قرارگیری دندان ها در جای اصلی خود ، محل خوبی برای رشد باکتری ها تلقی می شوند. با این تفاسیر به این اقدام می توان از دریچه درمان نیز نگاه کرد. در مجموع اگر شما هم به تازگی نیاز به انجام این پروسه در خود احساس کرده اید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

برای ارتودنسی به چه شخصی مراجعه کنیم؟

از آنجایی که این اقدام در گروه زیبایی دندان ها جای دارد ، بنابراین طبیعی است اگر انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی در تهران ، برای شما مبهم باشد. اگر می خواهید زیبایی را با پروسه ارتودنسی ، به دندان های خود هدیه دهید لازم است بدانید باید به شخص مراجعه کنید که دوره تخصصی این فعالیت را پشت سر گذاشت است. متخصص این فیلد شخصی است که می تواند شما را به اهدافتان برساند. حوزه خدمات عمومی دندان پزشکی مانند ، پر و روکش کردن در حیطه وظایف این متخصصان قرار ندارد.

ارتودنسی دندان- ایران دنتال

ارتودنسی دندان در کودکان

ارتودنسی دندان- ایران دنتال

ارتودنسی دندان در کودکان

پس از افتادن دندان های شیری و رشد دندان ها بزرگسالی هیچ تضمینی وجود ندارد که آن ها در جایگاه اصلی خود رشد کنند. والدین پس از مشاهده اولین دندان کج در دهان فرزندانشان ، نگران این موضوع می شوند که ایا ترتیب دندان های آن ها به هم می ریزد یا خیر؟ یا اینکه می توان از همان دوران کودکی ارتودنسی را برای فرزندانشان انجام دهند؟ پاسخی که می توان به آن ها داد این است که با رشد اولین دندان بزرگسالی به صورت کج ، آن ها حق دارند که نگران ترتیب دندان دلبندشان باشند ؛ بنابراین توصیه می شود با مشاهده چنین ناهنجاری از انتقال این رخداد به سایر دندان ها جلوگیری کنید

کاندیدای مناسب ارتودنسی

از آنجایی که افراد بسیاری از فواید این اقدام می توانند بهره ببرند اما شرایطی وجود دارد که با قرار گرفتن در آن ها شما می بایست فورا به پزشک مراجعه کنید.

 • از ترتیب دندان های خود راضی نیستید و لبخند زیبایی ندارید.
 • در جویدن ممکن است مشکلاتی برای شما به وجود بیاید.
 • شاهد فرسایش غیر طبیعی دندان های خود می باشید.
 • پلاک ها در قسمت های خاصی از دندان ها رشد کرده اند و به تبع از بوی بد دهان خود ناراضی هستید.

دلایل انجام ارتودنسی دندان

اگر می خواهید بدانید که داوطلب خوبی برای این پروسیجر محسوب می شوید یا خیر ، با توجه به مسائل زیر می توانید لزوم انجام این پروسه را در خود پیش بینی کنید :

بیرون زدگی دندان های فوقانی : این حالت وقتی پیش می آید که دندان های فوقانی کاملا دندان های ردیف پایین شما را می پوشانند.

جلو بودن دندان های تحتانی (underbite) : این موضوع عکس حالت قبل است یعنی زمانی که فک پایین زیباجو به سمت بیرون متمایل است و دندان های فوقانی را می پوشاند.

شلوغی و ازدحام در دندان ها : این موضوع وقتی رخ می دهد که تجمع دندان ها در ناحیه مشخص بیش از حد انتظار باشد.

دندان های روی هم قرار گرفته : وقتی در یک ردیف دندان ها به نحوی رشد می کنند که در مرز یکدیگر تجاوز کرده باشند با انجام ارتودنسی دندان در تهران ، می توان آن ها را به حالت طبیعی خود بازگرداند.

دندان های کج : فرم کج دندان ها

چرخش دندان ها : رشد در زاویه غیر طبیعی

درمان دندان های نهفته : وقتی بخشی از دندان شما در لثه نهفته یا تماما در آن قرار داشته باشد ، می بایست به دکتر خوب ارتودنسی مراجعه کنید.

ارتودنسی به چه کسانی پیشنهاد نمی شود؟

با این حال که فواید بی نظیر این تکنیک بر هیچکس پوشیده نیست ، اما انجام ارتودنسی دندان به همه افراد پیشنهاد نمی شود. افرادی که پوسیدگی دندان دارند یا جنس دندان های آن ها به نحوی است که به اندازه کافی مقاوم نیست ، کاندیدای خوبی برای این پروسه تلقی نمی شوند. بیماری های لثه از دیگر موانعی است که سد راه زیباجویان خواهان ارتودنسی خواهد بود. برای اینکه بدانید این پروسه ، اثرات منفی بر سلامت دندان های شما نخواهد گذاشت لازم است به پزشک مراجعه کنید و طبق نظر ایشان در این راه قدم بگذارید.

مراحل ارتودنسی دندان

معاینه و آمادگی

بسته به اینکه هر مراجعه کننده از چه شرایطی برای ایجاد نظم در دندان ها برخوردار باشد، اقدامات قبل از ارتودنسی و  مراحل زیر پیش رو وی قرار خواهد گرفت:

 1. در جلسه اول ویزیت که می توانیم آن را معاینه بنامیم، پزشک نوع مشکل، راه درمان و هزینه را برای شما مشخص می کند.
 2. بعد از آن، برای اینکه به یک نتیجه نهایی از وضعیت سلامت دهان و دندان شما برسد، ایشان از شما می خواهد که تصاویر رادیولوژی تهیه کنید.
 3. وجود مسائلی اعم از تحلیل رفتگی لثه ها، پوسیدگی دندان ها و غیره از شرایطی هستند که در ابتدا باید آن ها را درمان کرد و سپس به نظم دادن به دندان ها اندیشید.
 4. بر اساس نوع ارتودنسی (متحرک، ثابت یا نامرئی) که شما انتخاب کرده اید و ایشان برای مناسب می بیند، پروسه را آغاز می شود.
 5. برای استفاده از ارتودنسی متحرک ، لازم است از دندان ها قالبگیری شود تا مختص هر فرد به کار برده شود. اصولا برای هر آغاز حدود 15 الاینر ساخته می شود که تعداد آن بسته به مشکل موجود ممکن است بیشتر شود.

انجام ارتودنسی

 • پزشک در قسمت انتهایی ردیف از پایین و بالا، بین دندان های شش و هفت یک کش فضا ساز قرار می دهد تا دسترسی کافی برای جایگذاری براکت ها را فراهم آورد؛ لازم است این کش چند روز در دهان شما باقی بماند.
 • سپس نوبت به چسباندن براکت ها می رسد، که قبل از هر اقدامی اول سطح دندان ها جرمگیری و تمیز می شوند و یک چسب و یا اسید مخصوص روی سطح دندان اعمال می شود تا بتوان، براکت ها را آنطور باید چسباند. سپس با اشعه یو وی، چسب به استحکام کافی می رسد.
 • در ادامه نوبت به اتصال سیم ها به براکت می رسد، این سیم ها نیروی کافی برای تغییر موقعیت دندان ها را ایجاد می کنند. در برخی موارد که به جابه جایی فک ها و تغییر موقعیت بیشتر فعلی دندان ها نیاز باشد، کش های کوچکی از فک بالا به پایین و یا از دندانی به دیگر متصل می شود.

انواع تکنیک های ارتودنسی دندان

وقتی صحبت از این موضوع می شود ، منظورمان روش خاص نیست بلکه استفاده از ابزار متفاوت یا ترکیبی از روش ها می باشد. بر اساس اینکه پزشک از چه ابزاری برای نظم دهی به دندان های شما استفاده کند ، روش های زیر معرفی و اجر امی گردد :

 • بریس ها

بریس های که ترکیبی از براکت ، باند و سیم ها می باشند ، شرایطی را فراهم می اورند که با تعبیه آن ها به تدریج دندان های شما به جایگاه اصلی خود بازمی گردند. در واقع قرار گرفتن این ابزار به صورت تخصصی باعث ایجاد یک نیروی کششی می شود که همین امر منجر به جابه جایی دندان ها خواهد شد. بسته به شدت ناهنجاری پزشک ممکن است از جنس های مختلف فلزی یا سرامیکی بریس ها استفاده کند.

 • الاینرهای شفاف

طبق نطر بهترین متخصص ارتودنسی دندان در تهران ، این تکنیک که جایگزین خوبی برای بریس ها می باشند ، ابزاری هستند که به جای استفاده از سیم از یک فرم از پیش ساخته شده تهیه شده است با تعبیه آن ها می توان ، به تدریج انحرافات موجود در دندان ها را از بین برد. قابلیت تعویض راحت از آپشن هایی است که این ابزار نسبت به بریس ها دارد.

 • نگهدارنده ها

این ابزار که می تواند مکمل دو تکنیک فوق در ارتودنسی دندان درنظر گرفته شود ، روشی است که با تعبیه آن در پشت دندان ها تکیه گاهی برای آن ها ایجاد می شود. استفاده از نگهدارنده ها زمانی توصیه می شود که درمان مرتب کردن دندان های شما تکمیل شده است و برای فیکس کردن تغییرات تا مدت زمان مشخص بر دندان های شما اعمال می شود.

 • وسیع کننده کام

متخصص خوب ارتودنسی در برخی موارد در دهان کودکان وسیع کننده کام تعبیه می کنند تا از این طریق تا استحکام کامل استخوان ها ، به باز شدن فک فوقانی کودکان کمک شایانی بکند. با این کار می توان از انجام ارتودنسی در آینده جلوگیری کرد.

مزایای ارتودنسی دندان

همانطور که در ابتدا ذکر شد این اقدام تنها با اهداف زیبایی انجام نمی شود بلکه به درمان نیز منجر خواهد شد ، از جمله مزایایی که این پروسه برای شما دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. قرار گرفتن دندان ها در موقعیت مناسب تمیز کردن ان ها را آسان خواهد کرد.
 2. صاف بودن دندان های عملکرد جویدن و گفتار فرد را بهبود می بخشد.
 3. انجام ارتودنسی دندان در تهران ، می تواند درد مربوط به اختلال TMJ (ناهنجاری مربوط به محل اتصال استخوان فک و گیجگاه) را کاهش دهد.
 4. ریسک ابتلا به پوسیدگی دندان ، بیماری های لثه و سایر مشکلات دهان با نظم گرفتن دندان ها کاهش می یابد.
  دستیابی به هدف اول و نهایی ، لبخند زیبا با این روش امکان پذیر است.

معرف انواع مختلف براکت ها در ارتودنسی دندان

براکت معمولی یا ثابت

نوع معمولی براکت ها در واقع اشاره به جنس آن ها دارد که  فلزی می باشد. اجزاس سازنده این براکت نگین ها به تعداد دندان ها، سیم ارتودنسی، حلقه فلزی، حلقه کشی یا سیمی لیگاچوراست و گاهی اوقات حلقه های کشی الاستیک نیز دارد. به هر دندان یک نگین چسبانده می شود که پزشک سیم را به نگین های براکت وصل میکند و به این ترتیب از سطح جلوی همه دندان ها عبور می دهد.لازم به ذکر است که این سیم کشی هم برای دندان های بالایی و هم برای دندان های پایینی انجام می شود.

مزایا براکت های معمولی

 • استحکام بالا که در مقایسه با روش های دیگر خیلی کمتر دچار شکستگی و آسیب می شود.
 • استفاده از براکت فلزی در ارتودنسی دندان در تهران ، تاثیر بسزایی بر مشکلات ارتودنسی پیچیده دارد که این قابلیت در روش های دیگر وجود ندارد.
 • هزینه درمان ارتودنسی با براکت فلزی نسبت به سایر روش ها کمتر می باشد.
 • یکی از رایج ترین روش ها برای درمان مشکلات مربوط به ترتیب دندان های می باشد.

معایب

یکی از مهم ترین معایب این روش تاثیراتی است که بر ظاهر فرد می گذارد، شما تا مدتی می بایست آن ها زندگی کنید، اگر این موضوع برایتان اهمیت ندارد و اهداف والاتری را دنبال می کنید، این موضوع چندان بر زیبایی شما اثرگذار نخواهد بود.

براکت سرامیکی

تفاوت این ابزار با نوع فلزی آن استفاده از نگین های کوچک سرامیکی یا پلاستیکی که سفید رنگ یا شفاف هستند، می باشد. شاید به این موضوع بیاندیشید که تنفاوت در جنس چه تاثیری بر ظاهر فرد می گذارد؟ در پاسخ باید گفت که این براکت های نامرئی هستند و به جای سیم نقره ای از نوع سفید آن ها استفاده می شود.

مزایا

عمده ترین اهدافی که محققان به ساخت چنین براکتی پرداختند، جبران نقصی بود که در نوع براکت های فلزی وجود داشت، به زبانی ساده نوع سرامیکی ظاهر بهتری را نسبت به نوع فلزی آن ایجاد می کند.

معایب

 1. براکت سرامیکی شکننده تر است و بنابراین امکان شکستن آن و نیاز به ترمیم در آن محتمل تر است.
 2. هزینه براکت سرامیکی بیشتر از براکت معمولی است.
 3. اگر به بهداشت دهان خود بی توجهی کنید ، ممکن است براکت تغییر رنگ پیدا کرده و زیبایی خود را از دست بدهد.

براکت پشت دندانی

پزشک در بهترین کلینیک برای انجام این نوع ارتودنسی دندان در تهران، در واقع از همان براکت فلزی استفاده می کند که به قسمت پشتی دندان ها یعنی همان جایی که ما نسبت به آن دید نداریم، براکت را تعبیه میکند. با توجه به این موضوع که سطح پشتی دندان ها با سطح جلویی آنها تفاوت زیادی دارد، این نوع براکت به صورت اختصاصی برای مراجعه کننده ساخته می شود.

مزایا

از آنجایی که این سیستم براکت به سطح پشتی دندان ها چسبانده می‌شود، طبیعی می شود که در هنگام صحبت کردن، خندیدن یا باز کردن دهان دیده نشوند. بنابراین لبخند فرد و زیبایی ظاهری وی تحت تاثیر قرار نخواهند گرفت.

معایب

از جمله مهم ترین مشکلاتی که استفاده از این براکت به همراه دارد ، نصب و تنظیم سخت آن به دلیل دسترسی محدود می باشد. به همین دلیل ارتودنتیست به زمان بیشتری نیاز دارد و هزینه بیشتری نیز به آن اختصص می دهد علاوه بر این موضوع، هزینه ساخت اختصاصی این براکت نیز به صورت مجزا حساب می شود.

از آنجایی که براکت به سطحی از دندان چسبانده شده که رو به زبان قرار دارد، عادت کردن زبان به موقعیت جدید و تلفظ حروف و صداها با مشکل مواجه می شود و مدتی طول می کشد که یاد بگیرید با براکت پشت دندانی راحت و درست صحبت کنید. این کار نیاز به تمرین بیشتری در مقایسه با سیستم های دیگر براکت دارد.

اگر ارتودنسی انجام ندهیم چه اتفاقی رخ می دهد؟

اگر ارتودنسی انجام نشود ، ممکن است به مشکلاتی در ارتباط با تراز و آرایش دندان‌ ها و فک‌ ها مواجه شوید که می‌ تواند تأثیرات منفی متعددی بر روی سلامت دهان و زیبایی لبخند شما داشته باشد. برخی از این مشکلات عبارتند از:

 • برخورد دندان‌ها : عدم ترتیب و آرایش صحیح دندان‌ ها می‌ تواند منجر به برخورد و تداخل بین دندان‌ ها شود که می‌ تواند باعث مشکلات مانند سایش ، فشار بیش از حد بر دندان‌ ها و حتی خطر ابتلا به بیماری‌ های لثه شود.
 • عدم تناسب جمجمه و فک‌ : عدم ترتیب و تراز صحیح فک‌ ها می‌ تواند به اختلالات در جمجمه و فک‌ منجر شود که ممکن است نیاز به جراحی تصحیحی داشته باشد.
 • مشکلات در فرآیند جویدن و گاز گیری : نامتعادل بودن تراز دندان‌ ها و فک‌ ها می‌ت واند باعث مشکلات در فرآیند جویدن و گاز گرفتن شود که ممکن است باعث عدم هضم صحیح غذاها و مشکلات گوارشی شود.
 • تأثیرات زیبایی : عدم ترتیب و آرایش صحیح دندان‌ ها می‌ تواند به لبخند زیبای شما آسیب برساند و از اعتماد به نفس شما کاسته شود.

به طور کلی ، ارتودنسی به عنوان یک راهکار مؤثر و مناسب برای تصحیح مشکلات آرایشی دندان‌ ها و فک‌ و ایجاد یک لبخند زیبا و سالم ، بسیار مهم است و عدم انجام آن می‌ تواند منجر به مشکلاتی در آینده شود.

هزینه ارتودنسی دندان به چه صورت محاسبه می شود؟

هزینه ارتودنسی دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد ، از جمله: 

 • نوع ناهنجاری 
  ناهنجاری های ساده : هزینه کمتری دارند.
  ناهنجاری های پیچیده : هزینه بیشتری دارند.
 • نوع درمان 
  ثابت فلزی : ارزان تر است.
  سرامیکی : گران تر است.
  نامرئی : گران ترین نوع ارتودنسی است.
 • محل زندگی :
  هزینه ارتودنسی در شهرهای بزرگ : بیشتر است.
  هزینه مرتب کردن دندان در شهرهای کوچک : کمتر است.
 • تجربه و مهارت دندانپزشک :
  دندانپزشکان باتجربه و ماهر : هزینه بیشتری دریافت می کنند.
  دندانپزشکان کم تجربه : هزینه کمتری دریافت می کنند.

در اینجا چند روش برای تخمین هزینه ارتودنسی دندان در تهران و سایر شهرستان ها آورده شده است :

 • مشورت با یک دندانپزشک : بهترین راه برای تخمین دقیق هزینه این روش درمانی ، مشورت با یک دندانپزشک متخصص ارتودنسی است.
 • استفاده از ماشین حساب آنلاین : برخی از وب سایت ها ماشین حساب های آنلاین  برای محسابه درمان ارائه می دهند که می توانید برای تخمین هزینه درمان های دندانپزشکی از آن ها استفاده کنید.
 • بررسی تعرفه های دندانپزشکی : می توانید تعرفه های دندانپزشکی را در وب سایت انجمن دندانپزشکی ایران بررسی کنید.
  به طور کلی ، هزینه ارتودنسی دندان در ایران از 10 میلیون تومان تا 60 میلیون تومان متغیر است.

نکته:
هزینه درمان شامل هزینه معاینه ، عکس برداری ، قالب گیری ، براکت ها ، سیم ها ، ویزیت های دوره ای و سایر خدمات مرتبط است.
بیمه درمانی معمولاً هزینه ارتودنسی را تحت پوشش قرار نمی دهد.
برخی از دندانپزشکان امکان پرداخت اقساطی هزینه ارتودنسی کردن دندان ها را به دلیل هزینه های بالای درمان فراهم می کنند.

ارتودنسی برای بزرگسالان ، زمان مناسب برای شروع

آیا تا به حال به فکر اصلاح طرح دندان‌های خود بوده ‌اید؟ آیا از خندیدن یا صحبت کردن به دلیل ابتلا به اختلالات دندانی احساس خجالت دارید ؟ اگر پاسخ شما بله است ، ممکن است سیم کشی دندان ها برای شما یک گزینه درمانی مناسب باشد. اما سوالی که بسیاری از بزرگسالان می ‌پرسند این است که آیا برای انجام ارتودنسی دیر نشده است و سن من برای این پروسه درمانی مناسب است ؟

 1. ارتودنسی در سن 40 سالگی :

   در سن 40 سالگی ، بسیاری از افراد ممکن است فکر کنند که فرصت برای  درمان ارتودنسی گذشته است. اما واقعیت این است که این روش درمانی در سن 40 سالگی و بالاتر همچنان ممکن است به نتایج قابل توجهی منجر شود. اگر اختلالاتی مانند بهم ریختگی دندان وجود دارد ، این شیوه درمان می ‌تواند به شما کمک کند. همچنین ، براکت های دندان می ‌تواند به افراد در این سن کمک کند تا اعتماد به نفس خود را افزایش دهند و از زندگی با لبخندی زیبا و آرامش بیشتر لذت ببرند.

 1. ارتودنسی در سن 25 سالگی :

   برای بسیاری از افراد ، سن 25 سالگی یک زمان مناسب برای شروع ارتودنسی است. در این سن ، سیستم دندانی هنوز به سرعت تغییر می ‌کند و ممکن است مشکلاتی مانند بهم ریختگی و نامرتبی دندان ها ، یا انحراف فک وجود داشته باشد که نیاز به اصلاح دارند. همچنین ، استفاده از براکت های دندانی در این سن معمولاً با پیچیدگی کمتری همراه است و نتایج به سرعت‌ دیده می‌ شوند.

 1. ارتودنسی در سن 30 سالگی :

   در سن 30 سالگی ، بسیاری از افراد همچنان به دنبال بهبود ظاهر و سلامتی دندان‌ های خود هستند. این شیوه درمانی در این سن همچنان می ‌تواند موثر باشد ، اما باید به موارد خاص وضعیت دندان و فک بیمار توجه شود. مشاوره با ارتودنتیست حرفه ‌ای می ‌تواند به بیمار کمک کند تا تصمیم بهتری درباره شروع ارتودنسی در این سن بگیرد.

بنابراین ، برای تشخیص صحیح و تصمیم ‌گیری درباره ارتودنسی بزرگسالان،  مشاوره با یک متخصص امری ضروری است. آن‌ ها می‌توانند بر اساس وضعیت شما و اهدافتان ، گزینه‌های درمانی مناسب را پیشنهاد دهند و شما را در طی این مسیر راهنمایی کنند. بنابراین ، اگر به دندان‌های خود اهمیت می ‌دهید و می‌ خواهید زیبایی و سلامت آن‌ ها را بهبود دهید ، سن مناسب برای ارتودنسی کردن دندان ها همین امروز است !

پاسخ به سوالات مهم ارتودنسی دندان

آیا ارتودنسی دردناک است ؟

 بله ، در برخی موارد اولیه ممکن است دچار درد و ناراحتی شوید ، اما با گذشت زمان ، این احساس بهبود می ‌یابد.

چقدر طول می‌ کشد تا نتیجه‌ های قابل ملاحظه ‌ای از ارتودنسی دیده شود ؟

 زمان لازم برای دیدن نتایج مختلف است ، اما بیشتر افراد پس از چند ماه تا یکسال اولین تغییرات ملموس را مشاهده می ‌کنند.

آیا ارتودنسی مناسب همه است ؟

 بله ، بیشتر افراد می ‌توانند از این شیوه درمان بهره‌مند شوند ، اما در برخی موارد ، مشاوره با متخصص ارتودنسی لازم است.

آیا ارتودنسی غذا خوردن را بهبود می بخشد ؟

بله ، این روش درمانی کمک می‌ کند تا غذاها را بهتر جویده و از طعم آن ها لذت ببرید ، اما باید مواظب خوردن بر خی غذاها در طول دوران استفاده از پلاک های متحرک و ثابت باشید.

آیا پس از اتمام درمان ارتودنسی نیاز به نگهدارنده دارم ؟

بله ، استفاده از نگهدارنده‌ ها پس از اتمام درمان بسیار مهم است تا از حفظ نتایج کسب شده اطمینان حاصل شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها